کارخانه داروسازی گیاهی در استان اردبیل راه اندازی خواهد شد

نمانیده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفت: یک ناحیه صنعتی به منظور تولید محصولات حلال از تولیدات کشاورزی استان اردبیل در شهر سرعین به بهره برداری خواهد رسید.

منصور حقیقت پور گفت متاسفانه ۳۰ هکتار زمینی که می بایست به این طرح اختصاص داده شود هنوز از سوی مسئولین شهرستان سرعین تعیین نشده است.

وی همچنین گفت: در خصوص ناحیه صنعتی کورائیم نیز تنها بخاطر ۳۰ متر فاصله با محیط زیست مشکل ایجاد شده است.

راه اندازی اولین واحد پیشرفته فراوری میوه و سبزیجات ایران در اردبیل

 

وی از راه اندازی واحد پیشرفته فراوری میوه و سبزیجات با تجهیزات هفت میلیون دلاری تا پایان سالجاری در اردبیل خبر داد و خاطرنشان کرد: این واحد دارای ۹۰ نفر اشتغالزایی است و اولین واحد فراوری در سطح کشور است.

نماینده اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی از تلاش برای دریافت مجوز ناحیه صنعتی عسل در شهر هیر خبر داد و تصریح کرد: دو واحد لبنی و دامداری پگاه در نمین و تولید بستنی در شیران نیز فعالیت خود را به زودی آغاز خواهند کرد.

اجرای پروژه پتروشیمی اردبیل به بخش خصوصی واگذار می شود

وی با بیان اینکه پروژه پتروشیمی اردبیل در سال ۸۵ طی دولت های نهم و دهم، دو درصد پیشرفت داشت، گفت: متاسفانه شرکت پتروشیمی شازند اراک که مجری طرح بود انگیزه ای برای اجرای پروژه نداشت و بانک ها نیز رغبتی برای کارگزاری وام ۴۶۵ میلیون دلاری صندوق توسعه ملی نداشتند.

وی افزود: در دولت یازدهم نیز مقاومتی از سوی مسئولین برای اجرای پروژه پتروشیمی اوره و آمونیاک اردبیل احساس شد و در این راستا نظر وزارت نفت تغییر خط پتروشیمی از اوره و آمونیاک به پروپیلن بود، که با بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان متخصص و جمع بندی مثبت، با نظر وزارت نفت، خط را تغییر دادیم.

حقیقت پور اضافه کرد: با تغییر خط سهم پتروشیمی شازند اراک را به ۱۹٫۵ درصد رساندیم و ۸۰٫۵ درصد را در حال واگذاری به گروه انتخاب هستیم که با این کار سهام مدیریتی و اکثریت پتروشیمی اردبیل به بخش خصوصی واگذار می شود.

نماینده اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پروژه پتروشیمی اردبیل اگر در خط اوره و آمونیاک باقی می ماند حدود ۵۰۰ نفر اشتغالزایی داشت، ولی در بحث پروپیلن که امکان تبدیل به صنایع دیگر را نیز دارد و به جز کارخانه اصلی، صنایع پایین دستی دیگری نیز خواهد داشت، پیش بینی می شود حدود هزار و ۲۰۰ نفر اشتغالزایی داشته باشد.

وی از تبدیل کارخانه پتروشیمی اردبیل به شهرک پتروشیمی اردبیل در آینده نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد: شهرک صنعتی پتروشیمی دیگری نیز در مساحت ۵۰ هکتار در مسیر سامیان اردبیل پیش بینی شده است که با انتقال دو میلیون لیتر نفت سفید از تبریز به اردبیل، اقدام به تولید مواد شوینده، محلول‌ها و بنزین هواپیما خواهد کرد.

حقیقت پور با بیان اینکه ارزش سرمایه گذاری این شهرک صنعتی پتروشیمی معادل کارخانه‌های سیمان، لاستیک و نساجی اردبیل است، ادامه داد: این شهرک صنعتی پتروشیمی نیز در حدود ۷۰۰ نفر اشتغالزایی خواهد داشت.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر موانع سر راه نباشد و هدف گذاری صحیح باشد، می توانیم به خط عدالت در توسعه صنعت کشور برسیم.

دریافت مجوز پالایشگاه ۲۰ هزار بشکه ای برای اردبیل

حقیقت پور از دریافت مجوز پالایشگاه ۲۰ هزار بشکه ای در عرض یک ماه برای اردبیل خبر داد و افزود: خوراک این پالایشگاه نیز تثبیت شده است و با راه اندازی آن شاهد اشتغالزایی ۳۰۰ نفر از متخصصین صنایع شیمیایی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه عملیات بزرگترین واحد خدماتی گردشگری سرپوشیده شمالغرب کشور در مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع با عنوان تیراژه در اردبیل در حال انجام است، تصریح کرد: با توجه به توافق صورت گرفته زمین و سند از جانب شهرداری اردبیل تامین شده است و ساخت مجموعه نیز توسط سرمایه گذار انجام می شود، ولی متاسفانه بعد از گذشت دو سال، سند زمین تحویل سرمایه گذار شده است.

اخذ مجوز فعالیت صنعت هسته ای در استان اردبیل

نماینده اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی از اخذ مجوز فعالیت صنعت هسته ای در استان اردبیل خبر داد و خاطرنشان کرد: با اخذ این مجوز اولین مرکز پرتودهی گاما در سالجاری در اردبیل راه اندازی می شود.

تونل های راه آهن اردبیل – میانه باید به زندانی برای کارشناسان خائن کشور تبدیل شود

حقیقت پور در تشریح وضعیت راه آهن اردبیل – میانه، گفت: این مسیر توجیه اقتصادی ندارد؛ چراکه تاکنون با کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت ۳۲۰ میلیارد تومان هزینه شده و از این به بعد نیز هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز به هزینه دارد، ولی مسیر اردبیل – نیر – سراب کمتر از ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه هیچ آدم عاقلی پیدا نمی شود بلحاظ فنی این راه آهن را تائید کند، افزود: راه آهن باید دارای مطالعات ژئوتکنیک باشد، ولی متاسفانه راه آهن اردبیل – میانه حتی یک ورق نیز مطالعات ژئوتکنیک ندارد.

نماینده اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسیر اردبیل – میانه دارای بیش از ۴ کیلومتر پل و تونل است، تصریح کرد: تونل های این مسیر را باید از ابتدا و انتها بست و آنرا به زندانی برای کارشناسان خائن کشور تبدیل کرد.

برخی مدیران استان تنگ نظر هستند

وی با بیان اینکه نگاه برخی مدیران استان کوچک و تنگ است و درد مردم را متوجه نیستند، گفت: علی رغم اینکه شرایط اردبیل برای توسعه همه جانبه فراهم نیست، ولی به پیشرفت هایی نیز رسیده ایم.

حقیقت پور اضافه کرد: انتظار داشتیم استان اردبیل دارای یک مجموعه هماهنگ از نمایندگان باشد، ولی این مساله به عنوان یک آرزو در این دوره از مجلس باقی ماند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *