مـزاج بدن شما چيست؟ (۲)

با بررسي برخي از علائم و نشانه‌هايي كه در تشخيص مزاج و طبع انسان موثر است، توانستيم نتايجي نسبي را درباره گرمي و سردي، خشكي‌وتري اندام‌هاي دروني بدن، شكل و فرم ظاهري آن‌ها و كيفيت اعضايي از قبيل پوست و مو را ارزيابي كنيم. در اين مطلب نيز همچون مطلب گذشته با بررسي برخي ديگر از فاكتورهاي تشخيص مزاج و طبع انسان تلاش مي‌كنيم تا جدول شناسايي مزاج و طبع را تكميل كرده و به مرور با ويژگي‌ها و خصوصيات جسمي خود بيشتر و بهتر آشنا شويم. شناسايي ويژگي‌ها و خصوصيات بدني و پرداختن به آن‌ها نقش بزرگي در عملكرد صحيح و مناسب اندام‌ها و اعضاي دروني بدن از قبيل مغز، دستگاه اعصاب، دستگاه گوارش، كليه‌ها و ديگر اعضاي بدن دارد. از اين‌رو شناسايي طبع و مزاج هر فرد و آگاهي او از نوع مزاجي كه دارد به او كمك مي‌كند تا با مصرف مواد‌غذايي و خوراكي‌هايي كه مناسب با طبع و مزاج اوست به حفظ سلامت و تندرستي خود در طول زندگي كمك كند. اگرچه براي شناسايي دقيق‌تر و مطمئن‌تر مزاج و طبع بدن توصيه مي‌كنيم با يك متخصص طب سنتي در اين زمينه مشورت كنيد.


نکاتی که باید مورد بررسی قرار بگیرد را در زیر مطرح کرده ایم:

فضولات خود را بررسي كنيد
وضعيت فضولات بدن از قبيل عرق، مدفوع و ادرار و بررسي رنگ، شكل و وضعيت آن‌ها يكي ديگر از راه‌هايي است كه به تعيين نوع مزاج و طبع كمك مي‌كند. براي اين منظور لازم است تا هنگام دفع فضولات بدن خود به شكل، رنگ و بوي آن‌ها توجه كنيد.

۱٫ اگر رنگ مدفوع يا ادرار تيره‌تر از حد معمول باشد اين مسئله نشان‌دهنده غلبه صفرا در بدن و گرمي مزاج است.

۲٫ بي‌رنگ بودن يا كم رنگ بودن مدفوع و ادرار نشانه سردي مزاج است.

۳٫ اگر عرق انسان با بوي شديد و تندي همراه باشد اين مسئله نشانه گرمي مزاج او و غلبه صفرا بر بدن است.

۴٫ اگر عرق انسان ردي بر لباس او باقي نگذارد و كم بو باشد نشانه سردي مزاج اوست.

۵٫ درصورتي كه فردي زود به زود از توالت استفاده كند، اين مسئله نيز از نشانه‌هاي گرمي مزاج است.

رفتارها و عادت‌هاي‌تان را مرور كنيد

بررسي چگونگي رفتارها و اعمال نفساني شما نيز در تعيين نوع مزاج و طبع شما موثر است. به همين دليل بررسي حالت‌ها، عادت‌ها و رفتارهاي شما به‌طور روزمره نيز مي‌تواند تاثير زيادي در تشخيص نوع مزاج شما داشته باشد.

۶٫ اميدوار بودن و حسن ظن داشتن يكي از ويژگي‌هاي افراد گرم مزاج است.

۷٫ جوانمردي و غيرت از جمله ويژگي‌هايي است كه در افراد گرم مزاج در مقايسه با ديگر افراد پررنگ‌تر و نمايان‌تر است.

۸٫ نااميدي و بي‌اعتمادي از جمله ويژگي‌هاي افراد سرد مزاج است.

۹٫ افرادي كه احساس مي‌كنند توانايي زيادي در درك مطالب و نكات آموزشي دارند در گروه افراد گرم مزاج قرار مي‌گيرند.

۱۰٫ انسان‌هاي پرتحرك و پرجنب و جوش مزاج گرم دارند.

۱۱٫ افرادي كه در يادگيري مسائل و نكات درسي كمتر دقيق هستند و حس مي‌كنند توانايي آن‌ها در درك مطالب در مقايسه با بقيه كمتر است معمولا در گروه افراد سرد مزاج قرار دارند.

۱۲٫ برخي از افراد خيلي سريع تصميم مي‌گيرند و شك و ترديد را به‌خود راه نمي‌دهند اين افراد در گروه افراد گرم مزاج قرار مي‌گيرند.

۱۳٫ افرادي كه كم تحرك هستند و خيلي تمايل به حركت كردن ندارند افرادي هستند كه در گروه سرد مزاجان جاي مي‌گيرند.

۱۴٫ اگر هنگام انتخاب سريع تصميم نمي‌گيريد و دچار ترديد مي‌شويد و روند تصميم‌گيري را كند انجام مي‌دهيد در گروه افراد سرد مزاج قرار مي‌گيريد.

۱۵٫ افرادي كه توانايي صبر كردن ندارند و دوست دارند خيلي سريع به كارها و برنامه‌هاي‌شان برسند و در اصطلاح اسپند روي آتش مي‌مانند، افراد گرم مزاج هستند.

۱۶٫ افراد كم حرف در گروه افراد سردمزاج جاي مي‌گيرند.

۱۷٫ افرادي كه در گروه افراد باهوش قرار نمي‌گيرند و خيلي دير نكات ظريف را دريافت مي‌كنند، در گروه افراد سردمزاج قرار دارند.

۱۸٫ اگر صبر و حوصله شما در پيش بردن برنامه‌هاي‌تان زياد است و سر فرصت به كارهاي‌شان مي‌پردازند در گروه افراد سردمزاج قرار مي‌گيرند.

۱۹٫ افرادي كه پرحرف هستند و تمايل زيادي به صحبت كردن درباره مسائل دارند از جمله افراد گرم مزاج هستند.

۲۰٫ كساني كه هر لحظه يك حس دارند و به‌اصطلاح با وزش باد ديدگاه‌ها و احساس‌شان دست‌خوش تغيير مي‌شوند در گروه افرادي قرار دارند كه دچار رطوبت مزاج هستند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *