ويتامين A وزيبايي و تندرستي

ويتامين A يكي از چهار ويتاميني است كه مستقيما در حفظ و شادابي پوست دخالت دارد .آن را به ملكه اي تشبيه كرده اند كه در بدن ما داراي اختيارات زيادي است.ويتامين A يا رتينول در سال ۱۹۱۵ كشف و چندي بعد ارتباط آن با كاروتن مشخص شد.

كمبود اين ويتامين سبب بروز اختلالاتي در غدد بزاقي ، زبان ، حلق و غدد داخلي و باعث شكنندگي موها مي شود.در افراد سالم با تغذيه صحيح ،حدود ۹۰ تا ۱۵۰ ميلي گرم رتينول در كبد ذخيره مي شود.كه نياز چندين ماه يا حتي دو سال بدن را برآورده مي كند و هر گونه مصرف زيادي اين ويتامين علاوه بر ضايعات احتمالي ، از بدن دفع مي شود .ويتامين A باارزش ترين ويتامين براي پوست است و جلوي ظاهر شدن چروك ها ،افتادگي پوست ،بدرنگي و مات شدن پوست را مي گيرد.

يكي از دشمنان اصلي پوست راديكال ازادهاي موجود در هوا هستند كه ويتامين A نقش مهمي در خنثي كردن اين راديكالها و حفاظت پوست دارد و سرعت رشد سلولهاي پوست و جايگزيني آنها با سلولهاي قديمي را افزايش ميدهد.همچنين ويتامين A كورتيزون ها را كه لايه رويي پوست را تشكيل مي دهند منظم و ارتجاع پذير و ساختار پوست را مقاوم و مستحكم ميكند و باعث صاف و مرطوب ماندن هميشگي پوست مي شود.

اين ويتامين در شير ، كره ، پنير ، زرده تخم مرغ ،جگر وماهي يافت مي شود. هويج و اسفناج حاوي مقدار زيادي كاروتن هستند كه در بدن به ويتامين A تبديل ميشوند.

اين ويتامين با روشهاي معمولي پخت از بين نمي رود ولي سرخ كردن مواد غذايي ،مقداري از اين ويتامين را از بين مي برد.از آنجا كه نور آفتاب باعث تخريب ويتامين A مي گردد ، بنابراين غذاها و ميوه هاي خشك شده حاوي مقدار بسيار كمي از اين ويتامين هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *