انواع پوست

چهار نوع پوست وجود دارد:

۱-پوست نرمال :

پوششی است که در آن غدد چربی به طور طبیعی فعالیت می کنند و لایه هیدرولیپیدیک که در سطح پوست قرار گرفته رطوبت پوست را در حالت مطلوب نگه میدارد.این پوست دارای خواص زیر است :

از نظر شکل ظاهری تازه و لطیف است ،مثل پوست بچه ها.در هنگام تماس کاملا صاف است.منظره چربی ندارد و سوراخ هایی که در سطح پوست قرار دارد (اعم از آنهایی که به عرق یا چربی مربوط هستند) گشاد نشده اند و از دانه های سیاه خبری نیست .پوستی است کاملا قابل انعطاف و صابون را به خوبی تحمل میکند.مقدار سبوم پوست طبیعی ودر حدود ۲۵۰-۵۰۰ میکرو گرم در سانتیمتر مربع است .

۲-پوست چرب :

در این نوع پوست برخلاف تصور عامه که فکر می کنند تعداد غدد مولد چربی زیاد است چنین نیست و  فقط فعالیت غدد مولد چربی افزایش میابد وتعداد این غدد افزایش چندانی پیدا نمی کند.مقدار سبوم این نوع پوست بیش از ۵۰۰ میکروگرم در سانتیمتر مربع است .علل پیدایش پوست چرب هم داخلی و هم خارجی است ،علل داخلی عبارتند از :

زمینه ارثی ، فعالیت غدد آندوکرین (غدد درون ریز) ،تغذیه ،عدم تعادل در سیستم عصبی شامل هیجان زندگی ،شوک وغیره.ضمنا مسمومیت ناشی از برخی از داروها مثل بعضی از آنتی بیوتیکها ، ضد انعقادها نیز در این امر دخیل هستند.

عوامل خارجی منحصرا به استفاده موضعی از انواع فراورده های دارویی و بهداشتی مربوط است.

۳-پوست خشک :

پوستی است نازک ،کشیده شده و در سطح پوست چین ها و شکاف های نامرئی وجود دارد .این نوع پوست به درجه حرارت فوق العاده حساس است و به سهولت توسط صابون تحریک می شود .نسبت به اشعه آفتاب و شرایط نامساعد جوی مثل باد و غیره حساس است.

علل پیدایش این نوع پوست به کم شدن ترشحات غدد چربی و مهمتر از آن تبخیر بیش از حد آب در سطح پوست مربوط است.مقدار سبوم این پوست کمتر از ۲۵۰ میکروگرم در سانتیمتر مربع است. علل کم شدن ترشحات غدد چربی به سیستم عصبی ،اختلالات هورمونی به خصوص  هورمونهای جنسی ،مقدار چربی موجود در غذاهایی که می خوریم و….مربوط است.

به طور کلی پنج گروه پوست خشک می توان تشخیص داد :

الف-پوست های خشکی که برای اگزما یا پسوریازیس مساعد هستند. این نوع پوست ها منشا پاتولوژیک دارند و جز پوست های بیمار محسوب می شوند و درمان داخلی و موضعی نسبت به شدت بیماری تجویز می گردد.

ب-پوست هایی که پیر شده اند و کاملا چین و چروک برداشته اند.این پوست ها طراوت خود را از دست داده اند و از انعطاف کمی برخوردارند و علت این امر به تغییرات ساختمان درم ارتباط دارد.

ج-پوست های خشکی که ناشی از مقتضیات شغلی هستند ،مثل پوست کسانی که با مایع ظرفشویی و پاک کننده ها زیاد سرو کار دارد.

د-پوست های خشکی که ذاتا خشک هستند ،یعنی در تولید سبوم و مقدار آب آنها اختلالاتی وجود ندارد بلکه شرایط جوی سبب خشک شدن موقت آنها می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *