منابع پروتئین های گیاهی (۲)

عدس :

عدس سرشار از مواد مغذی می باشد و یکی از منابع مهم پروتئین گیاهی به حساب می آید.عدس حاوی میزان زیادی فیبر و چربی کم می باشد .این ماده غذایی برای لاغری به شیوه سالم و همچنین افزایش انرژی بدون در یافت چربی موثر است .با مصرف عدس بسیاری از ویتامین های مورد نیاز بدن تامین می شود .

لوبیا :

این ماده غذایی دارای مقدار کمی چربی می باشد اما دارای میران زیادی پروتئین گیاهی ، فیبر و کربو هیدرات است .لوبیا ها چربی خون را کم کرده و به سلامت روده ها کمک می کنند .علاوه بر این لوبیاها باعث تنظیم قند خون می شوند .

گردو :

گردو سرشار از مواد مغذی است روزانه بین ۱۵ تا ۳۰ گرم گردو می توانیم مصرف کنیم و با این کار از یک زنگی سالم ،تغذیه سالم وخوب برخوردار شویم .گردو به دلیل دارا بودن پولیفنول ها و دیگر آنتی اکسیدان ها ارتباط بین نورون ها را بهبود می بخشد .خوردن گردو باعث پیشگیری از بروز بیماریهای قلبی می شود چون حاوی اسیدهای چرب سالم است .مصرف منظم گردو و بادام در کاهش احساس گرسنگی ،کاهش تجمع ترکیبات التهاب زا و بهبود خلق وخوی موثر است .

پسته :

می توانید روزانه بین ۱۵ تا ۳۰ گرم پسته مصرف کنید بدین ترتیب انرژی و پروتئین خوبی وارد بدن می شود و از ابتلا به بیماری قلبی و عروقی پیشگیری می کند .پسته سرشار از چربی های اشباع نشده مونو وپلی است و در کاهش میزان کلسترول خون موثر است .

منابع غذایی پروتئینهای گیاهی (۱)

مقدمه :

هیچ وقت نباید پروتئین را از رژیم غذاییمو ن حذف کنیم این مواد غذایی باعث احیای سلولها شده و برای متابولیسم و سوخت و ساز بسیار مفید می باشد. برای لاغری و در عین حال سالم ماندن باید مصرف پروتئین گیاهی افزایش پیدا کند .با این کار بسیاری از بیماریها دورشده و پوست و عضلات سالم تر می شود .

انواع پروتئین گیاهی :

۱-بادام :

متخصصان توصیه شان مبتنی بر این است که روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ گرم بادام مصرف شود .بادام سرشار از کلسیم ،آهن و پروتئین می باشد.این ماده غذایی برای گیاهخواران بسار مفید است.علاوه بر این بادام سرشار از سالیسیلات می باشد که اگر به طور منظم مصرف شود باعث تسکین درد های استخوانی می شود .این ماده غذایی دارای میزان اندکی چربی میباشد اما در عوض به میزان زیادی پروتئین گیاهی ،فیبر و کربوهیدرات دارد.

۲-برنج کامل:

با وجود اینکه برنج کامل سالمتر است اما همه انواع برنج ها سرشار از پروتئین های گیاهی می باشد .

این ماده غذایی حاوی کربوهیدرات ،ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای متابولیسم بدن می باشد . این نوع برنج را به برنامه غذایی تان بیافزایید و از فواید آن بهره مند شوید .

۳-جودوسر :

جودوسر نیز جز موادغذایی بی نظیر موجود است .مواد معدنی و ویتامین ها و اسیدآمینه ضروری موجود در آن دارای ارزش غذایی بالایی می باشد .جوی دوسر باعث بهبود گوارش ،کاهش اسیدهای صفراوی و بهبود عملکرد روده ها می شود و احساس سیری ایجاد می کند. جودوسر همچنین باعث کنترل میزان قند خون می شود .


آیا مصرف گوشت قرمزبرای مبتلایان به فشار خون مضر است ؟

مصرف گوشت قرمز برای بیماران فشار خونی مضر نیست اما باید دو نکته رعایت شود :

الف: یک سری ضوابط باید در مورد گوشت قرمز مد نظر داشت از جمله اینکه حداکثر باید هفته ای ۲-۳استفاده شودو اینکه بصورت آب پز و کبابی طبخ شود دنبه و چربی همراه گوشت حتی المقدور مصرف نشود.بیشتر گوشت گوسفند و گاهی گوشت شتر استفاده شود از مصرف گوشت گاو و گوساله پرهیز شود.

ب: عده کمی از افرادوجود دارند که واضحا با خوردن گوشت قرمز بیماریشان تشدید میشود این افراد بهتر است گوشت قرمز استفاده نکنند و به جای آن از گوشت سفید استفاده کنند و بهتر است از مرغ های پرورشی استفاده نکنند و مرغ خانگی مصرف کنند و ماهی هم حتی المقدور دریایی و تازه باشد و سرخ شده استفاده نشود.

مواد غذایی تلخ ،فواید و نحوه مصرف (۲)

مواد غذایی تلخ سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی :

سبزیجات برگ دار سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین A،ویتامین c و ویتامین K و همچنین مواد معدنی متنوعی مانند کلسیم ،پتاسیم و منیزیم است.این مواد غذایی سرشار از اسید فولیک وفیبر می باشد و دارای چربی و سدیم کمتری است .مثلا کلم راکت حاوی بتاکاروتن ،ویتامین ث و آهن است.ولی برگ های گیاه قاصدک سرشار از ویتامین های A/E/K،آهن و کلسیم و آنتی اکسیدان ها می باشد.

مواد غذایی تلخ میل به مصرف قند را کاهش می دهد :

توصیه اکید متخصصان این است که افراد بزرگسال با توجه به سن و جنسیت خود روزانه بین ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر را لازم دارند.افراد دیابتی برای کنترل قند خونشان باید حدود ۵۰ گرم فیبر را دریافت کنند .با توجه به توصیه متخصصان ، مصرف سبزیجات برگدار و سبزیجات معطر مواد مغذی و فیبرهای لازم بدن را تامین می کندو همچنین باعث می شود میل شدید به مصرف قند کاهش یابد .

مصرف سبزیجات تلخ :

سبزیجات برگدار را شسته و آلودگی آن را تمیز کنید سپس آنرا در پارچه تمیزی قرار داده و خشک کنید این سبزیجات هم به صورت خام و هم به صورت پخته می توانند مصرف شوند .با افزودن کمی روغن زیتون به آن می توانیم جذب ویتامین ها و مواد مغذی موجود در آن را افزایش دهیم .

توجه داشته باشید که کمی زمان می برد تا ذائقه تان به طعم تلخ این مواد غذایی عادت کند اما این سبزیجات تلخ را می توانید به همراه خرما یا توت فرنگی یا سبزیجات دیگر استفاده کنید .لازم است مواد غذایی تلخ به خوبی جویده شود تا آنزیم های گوارشی بیشتر ترشح شود.

مواد غذایی تلخ ،فواید و نحوه مصرف(۱)

مقدمه :

در خیلی از کشورهای دنیا یک پنجم کالری هایی که مردم مصرف می کنند از مواد غذایی شیرین مانند نوشیدنی های گازدار ،نوشیدنی های انرژی زا ،سس سرکه ،آب نبات ها و غلات تامین می شود ذائقه هر فرد مختص به خود اوست .در واقع ذائقه هر کس از تجربیات و عادت های غذایی مادر در دوران بارداری بدست می آید واما همه با کمی تلاش می توانند ذائقه خود را تغییر داده و از طعم های مختلف استفاده کنند.زمانی که شما از انواع مواد غذایی که مواد غذایی تلخ هم جزو آنهاست استفاده می کنید در واقع سلامتی خود را ضمانت می کنید .

مواد غذایی تلخ به جذب مواد مغذی کمک می کند :

مواد غذایی تلخ و سبزیجات معطر خشک باعث بهبود هضم غذا می شوند .این مواد غذایی سلولهای چشایی واقع در زبان را تحریک می کنند.سلولهای گیرنده طعم ها نیز باعث تولید آنزیم ها و ترشح صفرا می شوند .زمانیکه گوارش راحت تر انجام بگیرد جذب مواد مغذی نیز به راحتی انجام می شود .اگر بدن به راحتی نتواند مواد مغذی را جذب کند دیگر اهمیتی ندار که چه می خورید چون بدن نمی تواند خواص انها را جذب کند .
متخصصان توصیه می کنند برای داشتن رژیم غذایی مناسب از هر نوع ماده غذایی میل کنید واکر مشکلات گوارشی دارید قبل از خوردن غذای سنگین و چرب مواد غذایی تلخ مانند سالاد برگ های گل قاصدک استفاده کنید.

مواد غذایی تلخ برای تمیز کردن کبد :

متاسفانه ما از تمامی خواص سبزیجات برگدار خبر نداریم اما چینی ها و هندی ها از قرن ها پیش مواد غذایی تلخ را وارد یرنامه غذایی خود کرده اند .سبزیجات برگ تلخ مانند کلم پیچ تایلندی ،برگ های گل قاصدک ،تربچه ،کاسنی فرنگی ،کلم ،ترب سفید و کلم راکت حدارای مواد مغذی است که به عملکرد کبد کمک زیادی می کند .یعنی اینکه باعث کنترل کلسترول و هورمون ها می شود و سوخت و ساز چربی ها را افزایش می دهد.

آشنایی با گیاه سنبل الطیب

نام محلی :علف گربه ،سنبل هندی ،موی گیاه .

نام انگلیسی : Valerian

نام علمی :  Valeriana officinalis

مزاج گیاه : گرم و خشک

اندام دارویی : ریشه و ریزوم

روش مصرف :

به صورت گیاه خام ، جوشانده ،عرق و عصاره استفاده می شود .میزان مصرف روزانه جوشانده ، یک فنجان است .

داروشناسی :

آرام بخش ،ضد افسردگی ،خواب آور ،ضد تشنج ،ضد درد ،ضد اسپاسم ، ضد قارچ ،ضد عرق .

کاربرد درمانی :

این دارو به عنوان آرام بخش ،درمان تحریک پذیری عصبی ،اضطراب ناشی از اختلالات خواب و ضد اسپاسم عضلات گزارش شده است .

درطب سنتی ،جهت درمان سرع ،سردرد ،درمان زخم لثه ،اختلالات دستگاه ادراری ،عفونت قارچی واژن ،التهاب گلو ،ضد عرق و دفع سموم کاربرد دارد.

گیاه شناسی :

گیاهی علفی به ارتفاع تقریبا دو متر ،ساقه های شیاردار ،برگ های متقابل و متشکل از برگچه های بیضوی نوک تیز ،گل ها سفید رنگ یا صورتی با بوی مطبوع .

آشنایی با گیاه شیرین بیان

نام محلی :متکی ،سوس ،بیان کوکی

نام انگلیسی : licorice

نام علمی :glycyrrhiza glabra L

مزاج گیاه :گرم و خشک

اندام دارویی :ریشه و ریزوم

روش مصرف :

به صورت گیاه خام ،جوشانده و عصاره استفاده می شود .میزان مصرف روزانه جوشانده یک فنجان است .

دارو شناسی :

ضد سرفه ،خلط آور ،ضداسپاسم ،آنتی اکسیدان ،ضدحساسیت ،ضد التهاب ،ضد باکتری .

کاربرد درمانی :

این گیاه به عنوان یک تسکین دهنده در درمان گلودرد ،خلط آور ،درمان سرفه و زکام ،پیشگیری و درمان زخم معده و دوازدهه و سوهاضمه ،عامل ضد التهاب در درمان واکنش های آلرژیک ،روماتیسم و آرتریت و سمیت زدایی از کبد ذکر شده است .در طب سنتی جهت خاصیت ملینی ،قاعده آور ،شیر افزا ،ضد آسم و ضد ویروس کاربرد دارد.

گیاه شناسی :

گیاهی است پایا دارای ریشه افقی و قهوه ای رنگ به ارتفاع حدود یک متر .برگ ها از حدود ۴-۷زوج برگچه و یک برگچه انتهایی ، گلها بصورت خوشه مجتمع آبی روشن همراه با لکه های سفید و میوه نیام به رنگ قهوه ای .

خواص گیاه بومادران

قسمت مورد استفاده :

تمامی قسمت های گیاه

موارد استفاده :

در از دست دادن اشتها ،ناراحتی های گوارشی ،مشکلات کبد و کیسه صفرا کاربرد دارد .

اسانس بو مادران دارای خاصیت ضدباکتریایی و ضدتورمی می باشد .از این اسانس در صنایع دارویی ،آرایشی و بهداشتی ،در تهیه کرم ها و پمادهای محافظت پوست و داروهای ضد تورم استفاده می شود .

بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ عطری روی قلب و اعصاب تاثیر گذار می باشد و در مواردی مانند خستگی عمومی ،ضعف قلب ،ورم ماهیچه های دل ،بیماریهای عصبی مانند ضعف اعصاب ،هیستری ،صرع و قلنج های تشنج آور دارای نتایج مفید می باشد .

ضماد این گیاه جهت درد سینه و بخور و جوشانده آن برای درمان زکام مفید می باشد .

موارد منع مصرف :

در صورت داشتن حساسیت به بومادران و دیگر اعضای تیره کاسنی مثل آرنیکا ،همیشه بهار یا بابونه به دلیل وجود محتوای لاکتونی سزکوئی ترپن آن منع مصرف دارد .

مصرف در بارداری :

در بارداری به دلیل قاعده آور و سقط آور بودن منع مصرف دارد .

مصرف در شیردهی :

با توجه به نبود مستندات علمی بهتر است با احتیاط مصرف شود.

خواص گیاه جودوسر

قسمت مورد استفاده :

گیاه تازه یا دانه های سبز

موارد استفاده:

این گیاه در درمان اضطراب حاد و مزمن ،ضعف عضلانی مثانه و بافت های پیوندی ،نقصان بافت پیوندی ،هیجان ،نقرس ،بیماری های کلیوی ،ضعف اعصاب ،درمان محرومیت از تریاک و تنباکو ،روماتیسم ،بیماری های پوستی ،بی خوابی و استرس کاربرد دارد .

تداخلات دارویی :

۱-عصاره این گیاه اثر از بین بردن درد که با مرفین ایجاد می گردد را خنثی می کند.

۲-این گیاه افزایش فشار خون ناشی از نیکوتین را خنثی می کند.

موارد منع مصرف و احتیاط :

با توجه به نبود مستندات علمی ،بهتر است با احتیاط مصرف شود.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

باتوجه به نبود مستندات علمی بهتر است با احتیاط مصرف شود .

خواص گیاه رازک

قسمت مورد استفاده :

میوه مخروطی شکل .

موارد استفاده :

مصرف رازک در حالتهای عصبی ،بی خوابی ،بی قراری و اضطراب موثر می باشدهمچنین با توجه به ترکیبات تلخ موجود در آن ،محرک اشتها و افزایش دهنده ترشح شیره معده است .

موارد منع مصرف :

در افسردگی منع مصرف دارد که به دلیل اثرات خواب آور آن می باشد.

مصرف در باداری و شیردهی :

با توجه به نبود مستندات علمی بهتر است با احتیاط مصرف شود.

تداخلات دارویی :

۱-اثرات خواب آوری ناشی از عصاره این گیاه موجب افزایش زمان القای خواب توسط فنوباربیتال می گردد.

۲-با توجه به اثرات استروژنی ترکیبات این گیاه ممکن است با هورمون درمانی جایگزین ،ضد بارداری های خوراکی و درمان سرطان پستان تداخل نماید.