سینوزیت

علت سینوزیت :

در حالت عادی گوش میانی و سینوسها استریل هستند ،اما در نزدیکی آنها در دهان و بینی باکتریهای گوناگونی زندگی می کنند.در حالت عادی مژکهای ریز مخاط را در طول پوشش بینی و مجراهای تنفسی حرکت می دهندو سینوسها را پاک نگه می دارند.این مژک های ضرباندار با حرکات ریتمیک به سمت عقب و جلو به مانند یک جاروب میکروسکوپی موکوس ،میکروب ها ،ذرات محرک ،گردو غبار و مواد حساسیت زا را به دام انداخته و به سمت سوراخ بینی و یا پشت حلق و معده می رانند.هنگامیکه عملکرد این مژک ها مختل شود ،عفونت می تواند مستقر شود. در پی یک سرماخوردگی معمولی ،کاهش عملکرد مژک ها ممکن است به باکتری اجازه دهد که در سطوح غشای مخاطی سینوسها باقی بمانندو سینوس چرکین ایجاد کنند.

نشانه ها:

 .افراد مبتلا به سینوزیت ،معمولا دارای تب ،ترشح بینی ، و حساس شدن سینوسها هستند.نیجه معاینه می تواند توسط عکسبرداری اشعه ایکس از سینوسها و کشت مواد بدست آمده از سینوس ها تایید شود.

پیشگیری :

برای دچار نشدن به سینوزیت باید موارد زیر را رعایت کرد :

-فین کردن و پاکیزه نگهداشتن بینی از ترشحات .

-نوشین آب به مقدار زیاد برای رقیق ماندن ترشحات بینی .

-پرهیز از مسافرت های هوایی در موقع ابتلا به سرماخوردگی و آلرژی.

-پرهیز از مواد آلرژی زا در صورت مبتلا بودن به آلرژی و استفاده از آنتی هیستامین و افشانه بینی برای کنترل آلرژی.

ارزش گرده در تغذیه زنبور عسل

تمام حیوانات وانسان به هر شش گروه مواد غذایی (آب ،کربوهیدرات ،مواد معدنی ،پروتئین ها ،وییتامینها و چربیها)نیاز مبرم دارند ،اما به جز آب اهمیت پروتئین در تغذیه تمامی موجودات بیش از سایر است.تولید مواد پروتینی نیز مشکلتر از سایر مواد است و به همین دلیل مواد پروتئینی گران تر از مواد انرژی زا است .در کلنی های زنبور عسل ،دانه های گرده گیاهی جمع آوری شده تمامی نیاز زنبورها به پروتئین و اسید امینه ضروری در تمامی سنین را تامین میکند.گرده به عنوان منبع انرژی مطرح نیست .گرده در پرورش نوزادان زنبور عسل اهمیت خاصی دارد به طوریکه در شرایط کمبود گرده پرورش نوزادان دو تا سه هفته قطع میشود.زنبوران کارگراز گرده به عنوان منبع پروتئین ،چربی ،ویتامینها و مواد معدنی استفاده می کنندتا غدد ترشح کننده ژله شاهانه در آنها به قدر کافی رشد کند .زنبوران پرستار که مسئولیت تغذیه نوزادان را به عهده دارند ،برای رشد عادی غده های مولد ژله شاهانه به تغذیه از گرده نیاز دارد .گرده ،همچنین برای تغذیه مستقیم  لاروهای مسن و زنبوران نر نیز مصرف می شود.مصرف گرده توسط زنبوران کارگر از اوایل زندگی یعنی حدود دو ساعت پس از خروج از حجره شروع می شود در ۵ روزگی به بیشترین حد خود میرسد ودر ۱۰ روزگی متوقف می شود.این دوره تغذیه گرده توسط زنبوران کارگر پرستار ،همان دوره ای است که مهمترین وظایف آنها ابتدا پرستاری و تغذیه لاروهای مسن و سپس تغذیه لاروهای جوان با ژله رویال است که اگر احتمالا این دوره طولانی تر شود ،مصرف گرده توسط زنبوران کارگر پرستار نیز طولانی تر می شود.

دانه گرده تنها منبع پروتئینی در پرورش لاروهای زنبور عسل است .حدود ۳٫۵ میلی گرم ازت برای رشد هر زنبور عسل نیاز است که این مقدار ازت از ۱۰۰ میلی گرم نان زنبور بدست می آید.

یک کلنی زنبور سالیانه به ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم گرده و گاهی تا ۵۰ کیلوگرم گرده نیاز دارد .گرده جمع آوری شده توسط تله گرده می تواند برای تغذیه حدود ۵۰ کلنی به صورت مکمل گرده کافی باشد.

 

انواع پوست

چهار نوع پوست وجود دارد:

۱-پوست نرمال :

پوششی است که در آن غدد چربی به طور طبیعی فعالیت می کنند و لایه هیدرولیپیدیک که در سطح پوست قرار گرفته رطوبت پوست را در حالت مطلوب نگه میدارد.این پوست دارای خواص زیر است :

از نظر شکل ظاهری تازه و لطیف است ،مثل پوست بچه ها.در هنگام تماس کاملا صاف است.منظره چربی ندارد و سوراخ هایی که در سطح پوست قرار دارد (اعم از آنهایی که به عرق یا چربی مربوط هستند) گشاد نشده اند و از دانه های سیاه خبری نیست .پوستی است کاملا قابل انعطاف و صابون را به خوبی تحمل میکند.مقدار سبوم پوست طبیعی ودر حدود ۲۵۰-۵۰۰ میکرو گرم در سانتیمتر مربع است .

۲-پوست چرب :

در این نوع پوست برخلاف تصور عامه که فکر می کنند تعداد غدد مولد چربی زیاد است چنین نیست و  فقط فعالیت غدد مولد چربی افزایش میابد وتعداد این غدد افزایش چندانی پیدا نمی کند.مقدار سبوم این نوع پوست بیش از ۵۰۰ میکروگرم در سانتیمتر مربع است .علل پیدایش پوست چرب هم داخلی و هم خارجی است ،علل داخلی عبارتند از :

زمینه ارثی ، فعالیت غدد آندوکرین (غدد درون ریز) ،تغذیه ،عدم تعادل در سیستم عصبی شامل هیجان زندگی ،شوک وغیره.ضمنا مسمومیت ناشی از برخی از داروها مثل بعضی از آنتی بیوتیکها ، ضد انعقادها نیز در این امر دخیل هستند.

عوامل خارجی منحصرا به استفاده موضعی از انواع فراورده های دارویی و بهداشتی مربوط است.

۳-پوست خشک :

پوستی است نازک ،کشیده شده و در سطح پوست چین ها و شکاف های نامرئی وجود دارد .این نوع پوست به درجه حرارت فوق العاده حساس است و به سهولت توسط صابون تحریک می شود .نسبت به اشعه آفتاب و شرایط نامساعد جوی مثل باد و غیره حساس است.

علل پیدایش این نوع پوست به کم شدن ترشحات غدد چربی و مهمتر از آن تبخیر بیش از حد آب در سطح پوست مربوط است.مقدار سبوم این پوست کمتر از ۲۵۰ میکروگرم در سانتیمتر مربع است. علل کم شدن ترشحات غدد چربی به سیستم عصبی ،اختلالات هورمونی به خصوص  هورمونهای جنسی ،مقدار چربی موجود در غذاهایی که می خوریم و….مربوط است.

به طور کلی پنج گروه پوست خشک می توان تشخیص داد :

الف-پوست های خشکی که برای اگزما یا پسوریازیس مساعد هستند. این نوع پوست ها منشا پاتولوژیک دارند و جز پوست های بیمار محسوب می شوند و درمان داخلی و موضعی نسبت به شدت بیماری تجویز می گردد.

ب-پوست هایی که پیر شده اند و کاملا چین و چروک برداشته اند.این پوست ها طراوت خود را از دست داده اند و از انعطاف کمی برخوردارند و علت این امر به تغییرات ساختمان درم ارتباط دارد.

ج-پوست های خشکی که ناشی از مقتضیات شغلی هستند ،مثل پوست کسانی که با مایع ظرفشویی و پاک کننده ها زیاد سرو کار دارد.

د-پوست های خشکی که ذاتا خشک هستند ،یعنی در تولید سبوم و مقدار آب آنها اختلالاتی وجود ندارد بلکه شرایط جوی سبب خشک شدن موقت آنها می شود.

تدبير خواب و بيداري

زمان خوابيدن:
۱-بهترين وقت خوابيدن هنگامي است كه هضم معده انجام گرفته وغذا از فم معده عبور كرده باشد. خواب قبل از اين زمان ،موجب تمدد،نفخ و روياهاي ترسناك ميشود.
۲-حداقل خواب معتدل ۶ ساعت است و نبايد از ۱۰ ساعت بيشتر باشد.
۳-خوابيدن در حال گرسنگي باعث ضعف غريزي و لاغري بدن ميشود به همين دليل ،خواب بامداد مناسب نيست،زيرا در آن هنگام غذاي شب قبل هضم شده و معده خالي شده است.
۴-بهترين زمان خوابيدن براساس دانش كرونوبيولوژي انساني،هنگام دوره تاريكي طبيعي يعني شب است.آفريدگار متعال در قرآن كريم به اختلاف روز وشب اشاره مي كند و مي فرمايد كه ما شب را براي سكون و آرامش و روز را براي معاش وفعاليت قرار داديم .
۵-در فاصله چند ساعت مانده به نيمه شب ،سطح كورتيزول خون كاهش مي يابد و در صورتي كه در اين زمان به خواب برويم ،صبح راحتتر و با هوشياري بيشتري از خواب بيدار ميشويم.از سوي ديگر ،هر ساعت خواب قبل از نيمه شب ،دو برابر خوابيدن پس از نيمه شب براي انسان ارزش دارد.
۶-كمبود خواب موجب تيرگي پوست ميشود،پس براي داشتن پوست روشن وشاداب ،بر خورداري از خواب شبانه كافي لازم است.
۷-خوابيدن در روز ،مخصوصا در زمستان باعث ايجاد بيماريهاي رطوبي و نزله ميشود .تباهي رنگ چهره ،سستي بدن ،احساس كسالت و كاهش اشتها از ديگر عوارض خواب روز هستند.
۸-بيشترين ضرر خواب روز متوجه سرد مزاجان است.
۹-خواب روز نميتواند جايگزين خواب شب شود و افرادي كه به خواب روز عادت دارند بايد بتدريج تغيير عادت دهند.
۱۰-بيداري بيش از حد موجب از بين رفتن رطوبت اصلي بدن ،اختلال هضم،خشكي مغز و احتراق اخلاط ميشود.
۱۱-خواب بعد از ظهر در تجديد قواي روزانه موثر است .براساس تحقيقات جمعي از پژوهشگران دانشگاه هاروارد در امريكا ،حداكثر يك ساعت خواب پس از صرف نهار قواي تحليل رفته در طول روز را بر ميگرداند،به گونه ايكه ميزان تمركز پس از خواب بعد از ظهر ،با سطح تمركز پس از برخاستن از خواب در صبح قابل مقايسه است.
۱۲-تا زمانيكه خواب غلبه نكرده ،نبايد به بستر رفت.هر گاه به بستر رفتيد وتا ۲۰ دقيقه بعد خوابتان نبرد از بستر خارج شده وبه مطالعه يا ديگر كارها بپردازيد تا خوابتان بگيرد.
شرايط محيطي
۱-محيط خواب بايد آرام و كم نور باشد.
۲-محل خواب بايد متناسب با مزاج شخص و فصل باشد.
۳-خوابيدن در محل خيلي سفت موجب آسيب به عصب و اعضاي بدن ميشود.
۴-هيجان بيش از حد و يا تماشاي تلويزيون ممكن استباعث اختلال در خواب رفتن شوند.پس بهتر است قبل از خواب از هر گونه عمل مهيج پرهيز شود.
۵-هرگز زمانيكه خواب و پرخاشگري غلبه دارد نبايد به بستر رفت.بحث ومجادله قبل از خواب نيز اثرات منفي بر كيفيت خواب مي گذارد.
۶-اتاق خواب بايد داراي تهويه مناسب ورطوبت كافي باشد.خشكي بيش از حد هواي اتاق مانع خواب مناسب مي شود.
شيوه خوابيدن
۱-بهتر است ابتدا مدتي به پهلوي راست و سپس به پهلوي چپ خوابيد.
۲-هنگام خوابيدن بايد روي شكم را پوشاندو گرم نگه داشت(چون باعث تجمع حرارت وهضم بهتر غذا مي شود.
۳-به پشت خوابيدن به علت تجمع ترشحات دماغي در منافذ مربوط به آن موجب عوارض متعدد مانند بي خوابي ،كابوس،درد پشت و…. ميشود.
۴-از خوابيدن دايم بر روي صورت نيز بايد اجتناب كرد،زيرا موجب كاهش جريان خون در پوست صورت ميشود و تغذيه پوست را مختل ميكند.تكرار اين رفتار ميتواند سبب چين و چروك صورت شود.
۵-خواندن كتاب باعث رفع برخي از بي خوابيها ميشود.
۶-مالش براي بي خوابي ناشي از خستگي مناسب است.

ا

از بين بردن غبغب

۱-سر خود را آنقدر به عقب خم كنيد تا روي پشتتان قرار گيرد.عضلات جلوي گردن خود را منقبض كنيد.سعي كنيد آنها را سفت ومحكم كنيد.دندانهايتان را محكم بهم قفل كنيد.آرواره هاي خود را آنقدر محكم ببنديد تا رگ هاي گردن بيرون بزند.آرواره خود را پنج مرتبه باز و بسته كنيد.
۲-سر خود را همچنان عقب نگهداشته ،آرواره هايتان را ببنديد.دندانهايتان را روي هم نگه داريد.در حاليكه عضلات گردنتان هنوز سفت است سر خود را به حالت معمولي برگردانيد.سرتان را به عقب فشار دهيد.همانطور كه سرتان را بالا مي آوريد چانه خود را پايين نگه داريد.
۳-گردن را رو به عقب و چانه را رو به پايين نگه داريد .سرتان را چهار مرتبه به سمت چپ وسپس چهار مرتبه به سمت راست ببريد.استراحت كنيد وعضله هاي گردن را آزاد نگه داريد .اين تمرين را چهار مرتبه تكرار كنيد.
۴-سرتان را به عقب ببريد،عضلاتتان را منقبض كنيد .با شست و انگشت سبابه عضلات سفت شده چانه خود را نيشگون بگيريد.اين حركت را ادامه بدهيدتا آنكه قطعه چربي گرم وپوستتان قرمز شود.هر دفعه كه پوست را نيشگون ميگيريد خيلي نكشيد.
۵-در حاليكه سرتان عقب است انگشت سبابه خود را تا آنجا خم كنيد كه بند اول و دوم آن زاويه قائمه بسازند.براي قسمت بعدي اين نرمش از استخوان بند دوم انگشت استفاده خواهيد كرد.
خط زير آرواره را دنبال كنيد و با استخوان بند دوم انگشت خم شده از وسط چانه به طرف گوش ماساژ بدهيد.
قبل از اين نرمش صورت و گردن خود را با دقت كرم بماليد.پس از اين نرمش به صورت و گردن خود آب سرد بپاشيد.

خواص دارويي ودرماني زهر زنبورعسل

زهر نيش زنبور عسل:
زهر زنبور عسل مايعي است تلخ مزه ،به رنگ روشن ،داراي وزن مخصوص۱/۱۳۱،بوي خاص وواكنش اسيدي كه در مجاورت هوا به سرعت خشك ميشودودراثر خشك شدن ۳۰ تا ۴۰ درصد آب آن از دست ميرود.
زهر زنبور عسل تركيب بسيار پيچيده اي داردودست كم ۸ نوع پروتئين در آن شناسايي شده است كه مهمترين پروتئين هاي زهر زنبورعسل عبارتنداز:مليتين،فسفوليپازA وآپامين.پنج پروتئيين ديگر شامل دوپامين ،هيستامين ،پپتيد منهدم كننده سلولهاي مست ،مينامين وهيالورونيداز هستند.
توليد زهر در بدن زنبوران عسل:
توليد زهر زنبور عسل بلافاصله پس از تولدشروع ميشود و ۱۶ تا۲۱ روزگي كه زنبور كارگروظيفه دفاع وحفاظت از كندو رابه عهده ميگيرد ،كيسه زهر زنبور كارگر پر ميشودودر۲۱ روزگي توليد زهر متوقف ميشود.زنبوران عسل ماده(كارگر) ،بلافاصله پس از تولدغده زهر فعالي داردكه زهرمترشحه از آن به تدريج دركيسه زهر جمع ميشود.وقتي زنبور وادار به نيش زدن ميشود،پس از فرو بردن نيش خود دربدن انسان يا يك جانور،با انقباض كيسه زهر مقدارقابل توجهي ازمحتويات آن از راه مجراي خروج زهر كه به نوك نيش ختم ميشود،وارد بدن مورد تهاجم ميشود.در حاليكه كيسه زهر زنبورهاي متولد شده در بهار يا تابستان در سنين۱۶ تا ۲۰ روزگي پرميشود،كيسه زهر زنبورهاي به دنيا آمده در پاييز در۱۲ تا ۱۵ روزگي پر ميشود.مقدار كل توليد زهر توسط زنبوران كارگر۳/. تا۵/. ميلي گرم است واين مقدار به عواملي چون سن ،فصل وميزان مصرف گرده بستگي دارد.گرده اهميت زيادي در توليد زهر دارد به طوريكه در صورت موجود نبودن گرده ،ترشح زهر كاملا قطع ميشود.
استفاده هاي دارويي از زهر زنبور عسل:
تا كنون از زهر زنبور عسل به روشهاي مختلف در درمان برخي از بيماريها از جمله :رماتيسم مفصلي ودرد مفاصل نتايج مثبتي گرفته شده است .يكي از روشهاي استفاده از زهر زنبور عسل قرار دادن زنبور عسل روي مواضع مورد نظرو تحريك آن به نيش زدن است.همچنين برخي از محققين بيماران مبتلا شده به حساسيت شديد به زهر زنبور عسل را تحت مراقبتهاي خاص با تزريق زهر خالص زنبور عسل مورد معالجه قرار داده اند.
واكنش بدن انسان در مقابل زهر زنبور عسل:
۱-حساسيت موضعي:در اين نوع حساسيت علاوه بر درد در موضع نيش خوردگي،تورم ايجاد ميشود.بيشتر مردم در مقابل نيش زنبور عسل همين نوع حساسيت را از خود نشان ميدهند.
۲-خارش عمومي بدن:در اين نوع حساسيت علاوه بر درد وتورم ،مناطق مختلف بدن ممكن است دچار خارش شود.
۳-واكنش منطقه اي:در اين نوع حساسيت علاوه بر درد وتورم منطقه وسيعي از اطراف محل نيش خوردگي دچار درد وسوزش ميشود.
۴-بيهوشي يا بي حسي قسمتي از بدن:در اين نوع حساسيت ممكن است شخص بيهوش شود يا برخي از عضلاتش فلج شود.
۵-واكنش بحراني:در اين حالت بدن حساسيت شديدي نشان ميدهد زيرا زهر زنبور عسل روي دستگاه اعصاب فرد حساس نيش خورده موثر واقع ميشود.مشكلاتي مثل تنگي نفس ،اختلالات قلبي وانقباضات وريدي ازجمله عوارض مربوط است كه ممكن است ظرف كمتراز يك ساعت فرد نيش خورده را بكشد.در اين موارد گرچه بسيار نادر است ولي بايد فرد نيش خورده كه دچار حالات مذكور است به بيمارستان منتقل شود تا با تزريق آدرنالين وآنتي هيستامين به فرد بيمار،وي را از مرگ نجات داد.

تاثيرخاموش استرس روي بدن

بايد سعي كنيم عوامل استرس زا را از زندگي خود حذف كرده وشادزندگي كنيم.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست (افعی ، رازیانه ، پلنگ )

افعی دارای مزاجی سرداست. وقتی که به خواب زمستانی می رود کلا بینایی خودراازدست میده. هنگام بهار وقتی بیدارمیشه چون بینایی نداره میگرده دنبال گیاهی وچشمش رو به اون میماله وبینا میشه. اون گیاه چیزی نیست جز رازیانه. ????????
ماهم میتونیم هرشب چشمهامون رو باعرق رازیانه بشوئیم. یک الی دوقطره درهرچشم. یا ازقطره نورا که پایه آن عرق رازیانه است استفاده کنیم.
افت پلک….تاری دید…سو ونورچشم…تنبلی چشم رو درمان میکنه.

پلنگ یک موجود بسیارسخت زاهست. میمیره وزنده میشه تازایمانش اتفاق بیافته…به خاطرهمین سخته براش زایمان های بعدی. میگرده وعلفی رو پیدامیکنه ومیخوره ودیگه باردارنمیشه. علف پلنگ یا نروک هم بهش میگن.

یعنی یک جلوگیری کاملا طبیعی.
حالا اگه زمانی هوس بارداری وزایمان کرد گیاه رازیانه رو میخوره وبه راحتی باردارمیشه.
پس رازیانه دربحث بارداری بسیارمهم است. وحتی شیردهی.

رازیانه تنظیم کننده تمامی هورمونهای زنانگی است. ومخصوص خانم هاست. اگه آقایان استفاده کنن آسیب میبینن.

اگه خانم ها میخوان که صورتشون چاق بشه یا گونه دربیارن به صورت طبیعی یاجسارتا سینه ها واندامهای خاصشون فرم بگیره شبی یک لیوان عرق رازیانه باعسل میل کنند بجزدرایام پریود.

خانمهایی که دردقاعدگی دارن…دیسمنوره…یا آمنوره وهایپرمنوره یاهمون قطره قطره خون آمدنها . اگرهمیشه وشبهایک لیوان عرق رازیانه باعسل میل کنند این نوع دردها مرتفع میشه.

اگه خانمها بخوان انشاالله تا صدوپنجاه سالگی ..خخخخ…پوستشون خوب بمونه وشفاف وبدون لک باشه بازم شبها عرق رازیانه باعسل بخورن…دیگه به موادآرایشی نیاز نخواهندداشت.

مادرشیرده میگه واسه بچه ام شیرندارم…. درمانش شبی یک لیوان عرق رازیانه باعسل میل کنه وروزی ۷عددخرما….پرشیرمیشه…وافسردگیهای سزارین رونخواهدداشت چون مغزگرم میشه.

مادرشیرده میگه که بچه ام نفخ داره ودلپیچه…شکم دردداره….شیرکه میخوره فوری استفراغش میکنه….خب بخاطراینه که شیرمادرسرده…باید گرمش کرد .بازم عرق رازیانه وعسل .شربت عسل…وخرما.

کیست…پلی کیستیک…فیبروم…میوم…عفونتها…دردها…قارچها وغیره اگه خانم هاهمیشه ازرازیانه استفاده کنن دچارش نخواهندشد ان شاالله.

درپایان ریشه خیلی ازمسائل زناشویی یه سری اش برمیگرده به سردی جنسی مزاج خانمها. ومیل ورغبتی ندارن وباعث بعضی تنشهادرخانواده میشن. خانم ها رابا عرق یاجوشانده رازیانه میشه گرم کرد. وآقایان اگه خیلی گرمن حجامت کنن تا درکنارخانم به تعادل برسن. واگرآقایان سردهستن نخودآب آبپز بانمک دریا وروغن زیتون بسیارموثراست.

کودک

توانايی كودک زير سه سال در بازی با موبايل و آي پد هيچ افتخاری ندارد؛ چون جدای آسيب مغزی در كمتر از دو سالگی، شرايط اعتياد به اينترنت و بازی‌های كامپيوتری در هفت سالگی به بعد را به وجود می‌آورد. اين اعتياد مدرن، در آينده به اندازه اعتياد به مواد مخدر ويرانگر است. کودک با تحرک و ارتباط، رشد سالم خواهد داشت

کلم

• اثر محرک ملایم ، ضد اسکوربوت ، رفع التهاب و ورم دستگاه هضم از ویژگی های بارز این گیاه است
• آب کلم پیچ دارای اثر ضد کرم آسکاریس در اطفال مورد استفاده قرار می گیرد
• برگ کلم قرمز در رفع سوختگی ، سرمازدگی ، بواسیر بسیار کاربرد دارد