خانه تکانی

نکات مراقبتی از پوست در زمان خانه تکانی

خانه تکانی نوروزی یکی از کارهای مهم قبل از شروع سال نو است ولی در هنگام خانه تکانی باید مراقب پوست دست و صورت تان باشید. در هنگام خانه تکانی این نکته های مهم و در عین حال ساده را فراموش نکنید.
در خانه تکانی نوروزی این موارد مهم را فراموش نکنید
تماس پوست با شوینده ها می تواند باعث بروز حساسیت های پوستی شود، بنابراین بهتر است افراد هنگام استفاده از شوینده ها کمترین تماس پوستی را با این مواد داشته باشند.
دکتر علی ابراهیمی متخصص پوست، مو و زیبایی با بیان این که بسیاری از گردگیری ها و تمیز کردن ها با یک دستمال مرطوب شدنی است، به افراد توصیه کرد میزان تماس دست های خود با شوینده ها و شست و شوهای خود را محدود کنند.
ابراهیمی افزود: بهتر است افرادی که قصد خانه تکانی دارند نظافت و تمیزی را محدود به موارد مصرفی و پرکاربرد کنند و از شست و شو و تمیز کردن دوباره همه چیز صرف نظر کنند. افرادی که کار شست و شوی زیادی دارند، باید خیلی رعایت کنند و حین استفاده از شوینده ها حتما دستکش بپوشند و از شوینده های استاندارد آن هم به میزان کم استفاده کنند.
هرگز از مخلوط شوینده ها مثل ترکیب سفیدکننده و جرم گیر استفاده نکنند، زیرا ترکیب شوینده ها علاوه بر این که ممکن است آسیب هایی را در سطح پوست به وجود آورد، می تواند بر مخاط های بدن نیز اثر سوء داشته باشد.
این متخصص پوست اگزماهای پوستی را یکی از مهم ترین عوارض پوستی ناشی از خانه تکانی ها دانست و افزود: خانه تکانی ناصحیح و شست و شوی غیر استاندارد و قرار دادن پوست در معرض مواد شوینده و حساسیت زا، باعث بروز اگزمای پوستی در افراد می شود. برای پیشگیری از این مشکلات توصیه می شود افراد در زمان شست وشو حتما از دستکش استفاده کنند و صورت و سر خود را تا حد امکان بپوشانند تا از نشستن آنتی ژن ها و قارچ ها روی پوست این قسمت از بدن جلوگیری شود.

تخم بلدرچین

بررسی تاثیرات تخم بلدرچین و کفتر در زبان باز کردن کودک

غیر از تخم مرغ، تخم سایر پرنده ها مانند بلدرچین، کبک، شترمرغ، غاز یا اردک هم خوراکی است و مصرف هر کدام از آن ها می تواند فوایدی برای بدن داشته باشد.
تخم مرغ
* بهترین تخم مرغ آن است که بزرگ باشد و در همان روز تخمگذاری شده باشد.

* مزاج زرده تخم مرغ مایل به گرمی تا آخر درجه اول است و سفیده ی آن سرد و تر در دوم قرار دارد.

* زرده تخم مرغ نیم برشت (عسلی)، قابلیت تغذیه بالای دارد و تولید مواد خوب و سالم می کند و فضولات کمی دارد. زرده تخم مرغ مقوی قلب و مغز و نیروی جنسی است. زرده تخم مرغ در از دست دادن خون و در دوره نقاهت بیماری ها مفید است.

* برای جلوگیری از فساد در گرما (عدم دسترسی به یخچال) بهتر است در نمک نگهداری شود.
* مناسب ترین و زودهضم ترین و خون سازترین شکل پخت تخم مرغ نیم برشت یا همان عسلی است.
* جوشاندن زیاد تخم مرغ باعث دیر هضمی آن مخصوصاً در معده های رطوبی می شود و اصلاح آن با آویشن و فلفل و نمک است.

* مصرف زیاد آن برای مزاج های سرد و معده های ضعیف مضر است.

* مصلح تخم مرغ نمک و فلفل و سرکه که سبب لطیف شدن آن می شود.

* خوردن زرده خام آن جهت تصفیه صوت و سوزش مثانه مفید است.

* سفیده آن تولید کننده خلط خام و لزج و دیر هضم است و فقط معده های گرم می توانند آن را هضم کنند.

* توصیه شده از مصرف زیاد سفیده تخم مرغ در دوره بارداری پرهیز شود.

* مصرف زیاد و طولانی مدت تخم مرغ باعث ایجاد لک های پوستی در صورت و بادهای سرد در طحال و معده می شود.

* همچنین بیماران دارای سنگ کیسه صفرا یا مستعد آن بهتر است از مصرف تخم مرغ پرهیز نمایند.

* بعد از تخم مرغ، تخم تذرو و دراج و تیهو و کبک قرار دارد. تخم اردک و مرغابی و تخم های مشابه آن ها غلیظ و دیرهضم بوده، بوی بد دارد و خلط فاسد تولید می کند.

تخم غاز
تخم غاز هم جزو دیگر تخم های خوراکی است که حجم مناسبی از ویتامین B12، فولات و پروتئین را در خود جای داده است. میزان پروتئین تخم غاز، حدود ۵/۳ برابر بیشتر از تخم مرغ است اما چربی و کلسترول آن هم بسیار بالاست.

تخم شترمرغ
تخم شترمرغ هم جزو مواد غذایی ای است که مصرفش به خانم های باردار یا افراد مبتلا به کم خونی توصیه می شود. تخم شترمرغ، آهن، اسیدفولیک و کالری بالایی دارد اما میزان روی آن کمتر از تخم مرغ است.
تخم اردک
تخم کامل اردک، غلیظ تر و دیرهضم تر از تخم مرغ است. تخم اردک برای افراد لاغر بسیار مفید است و می تواند به آن ها در افزایش وزن کمک کند. تخم این پرنده در تسریع روند درمان سرفه و تنگی سینه هم مفید است و مصرف آن به افرادی که خونریزی داشته اند یا دارند هم توصیه می شود. بهتر است تخم اردک آب پز با کره یا روغن زیتون مخلوط و مصرف شود تا بیشترین فایده از خوردن آن به بدن برسد. بهترین حالت مصرف تخم اردک این است که آن را با چربی خودش سرخ کنید. مصرف تخم اردک می تواند باعث رفع تنگی سینه و سرفه شود. این تخم، سرشار از امگا ۳ و ویتامین D است.
تخم کبک
تخم کبک دارای پروتئین بالا و چربی پایینی است. تخم کبک، سریع هضم می شود و برای تقویت سیستم گوارشی یا قوای جنسی هم مناسب است. ویتامین های گروه B و آهن، جزو مواد مغذی تخم کبک است.

تخم بلدرچین
مصرف تخم بلدرچین هم برای فصاحت کلام در کودکانی که دیر به حرف افتاده یا درست حرف نمی زنند، توصیه می شود. هر ۱۰۰ گرم تخم بلدرچین، حدود ۱۵۸ کیلوکالری انرژی دارد و میزان ویتامین های A،B12 و B6 آن هم تقریباً به اندازه تخم مرغ است.

تخم کفتر کودکان را به حرف می آورد؟
در طب سنتی، به تخم بلدرچین و اردک، به عنوان خوراکی هایی که می توانند به فصاحت کلام و سرعت تکلم بچه ها کمک کنند، اشاره شده است اما شرایط خاصی برای مصرف چنین محصولاتی مطرح است. قبل از گفتن این شرایط، بهتر است توجه داشته باشید که باید تخم اردک و بلدرچین را از مراکزی تهیه کنید که از سلامت محصولات آن ها اطمینان کامل دارید. بهتر است این خوراکی ها را هم مانند تخم مرغ، در بسته بندی های دارای مجوز و تأییدیه های بهداشتی لازم که تاریخ تولید و مصرف دارند، بخرید.
تخم بلدرچین، می تواند باعث زود به حرف آمدن بچه ها و فصاحت کلام در آن گروه از کودکانی که خوب و روان حرف نمی زنند، بشود. برای این منظور باید ۱۵ روز در ماه (مثلاً یک روز در میان)، تخم بلدرچین را آب پز و زرده عسلی آن را با مقداری عسل، مخلوط کنید و این ترکیب را به فرزندتان بدهید.
برای افزایش سرعت تکلم بچه ها، همچنین می توان زرده عسلی تخم اردک را با روغن زیتون مخلوط کرد یا زرده آن را کمی در روغن زیتون تفت داد و پس از ترکیب با عسل، آن را به بچه هایی که خوب حرف نمی زنند، داد. برای این منظور، باید روزی یک زرده را ۱۵-۱۰ روز در ماه به بچه ها بدهید و سپس حدود یکی ۲ ماه، مصرف آن را قطع و سپس دوباره همین کار را تکرار کنید.
در آخر این که برای مصرف هر ماده ی غذایی در طب سنتی باید به مزاج فرد دقت ویژه ای داشت. اگر تصمیم دارید ماده ی غذایی خاصی را به طور مرتب وارد برنامه ی غذایی تان نمایید بهتر است حتما با یک متخصص طب سنتی مشورت نمایید تا دچار مشکل نشوید و از سازگاری آن با مزاجتان مطلع شوید.

ماست

جدی بگیرید! موادی که نباید با ماست قاطی کرد!

برخی افراد ماست های طعم دار و ترکیب ماست و میوه را می پسندند و مصرف می کنند. اما گاهی اوقات اضافه کردن برخی مواد به ماست علاوه بر اینکه طعم مطلوب ماست را تغییر می دهد، فواید آن را کاهش می دهد و کالری آن را زیاد می کند.

برخی از موادی که بسیاری از افراد برای خوش طعم کردن ماست به آن اضافه می کنند حاوی قند است و با آنکه حجم کمی دارد اما پرکالری و انرژی زا است. در اینجا به مواد غذایی اشاره می کنیم که نباید هرگز آن ها را با ماست ترکیب کرد:
عسل
عسل شیرین است و اضافه کردن آن به ماست علاوه بر آنکه ماست را شیرین می کند و کالری آن را بالا می برد، باعث می شود که شما بیشتر ماست بخورید و پرخوری کنید.
میوه های خشک شده
با آنکه حجم و ظاهر میوه های خشک شده گول زننده و کوچک است اما آن ها حاوی قند و کالری بالایی هستند و با خوردن کمی از آن ها فرد انرژی زیادی بدست می آورد و اضافه کردن آن ها به ماست منجر به تجمع کالری و انرژی در بدن می شود که در نهایت منجر به چاقی و برخی بیماری های دیگر می شود. در این مورد، میوه های تازه نسبت به میوه های خشک شده بیشتر توصیه می شوند.
مغزها و آجیل ها
مغر ها خود به تنهایی غذایی کامل به شمار می آیند که انرژی و کالری زیادی را وارد بدن می کند اما هنگامی که آن ها را به ماست اضافه می کنید، بدون آنکه متوجه شوید حجم بسیار بالایی انرژی و کالری وارد بدن خود می کنید که سوخت و ساز بدن شما را با مشکل روبه رو می کند.
نارگیل رنده شده
نارگیل خود حاوی قند است و اضافه کردن آن به ماست شاید طعم خوبی بدست دهد اما موجب پرخوری و اضافه وزن شما می شود.
تخم کتان
تخم کتان حاوی فیبر و پروتئین است و مصرف زیاد آن باعث می شود بدن نتواند آن را به خوبی هضم کند و بیشتر مواد مفید موجود در آن بدون اینکه به بدن جذب شود دفع شود. برخی افراد به این علت که دانه های تخم کتان ریز است، مقادیر زیادی از آن را به ماست اضافه می کنند که نادرست است.

ناخن

شکستن ناخن های تان به یکی از این دلایل ساده است!!

ناخن ایده آل، ناخنی است که در برابر ضربه تا حدودی مقاوم باشد، خاصیت ارتجاعی داشته باشد و راحت خم بشود؛ نه اینکه بشکند. داشتن چنین ناخنی بستگی به نوع تغذیه شما دارد اما ما در اینجا به شما مراقبت های ساده ای را آموزش می دهیم.
جلوگیری از شکستن ناخن با چند راهکار ساده
ناخن های شما نشان دهنده سلامت شماست. در حالت طبیعی فرم، حالت، رنگ و استقامت ناخن ها بستگی به فاکتورهای سلامتی مختلف دارد. از همه مهم تر، ناخن ها نمایانگر وضعیت تغذیه شما هستند؛ مثلا ناخن های مشکل دار این هشدار را می دهند که بدن شما مواد غذایی لازم را دریافت نمی کند.
ناخن ایده آل، ناخنی است که در برابر ضربه تا حدودی مقاوم باشد، خاصیت ارتجاعی داشته باشد و راحت خم بشود؛ نه اینکه بشکند. داشتن چنین ناخنی بستگی به نوع تغذیه شما دارد اما ما در اینجا به شما مراقبت های ساده ای را آموزش می دهیم.

برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن هایتان، آنها را مرطوب نگه دارید
برای اینکه ناخن هایی سالم داشته باشید نیاز به این است که ناخن و پوسته اطراف آن را به صورت مرتب چرب کنید و همیشه کرم مرطوب کننده همراهتان باشد. به طور کلی بهتر است با استفاده از کرم های مرطوب کننده هر روز به ویژه در هوای سرد و خشک، ناخن ها را مرطوب کنید.

برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن های تان دستکش را فراموش نکنید
در صورتی که دستان تان با آب زیاد تماس دارد، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ناخن، و نرم شدن آنها از دستکش استفاده کنید. هنگام ظرف شستن وشست و شوی منزل، استفاده از دستکش ضروری است.

برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن های تان، آهن را فراموش نکنید
اگر آهن کافی دریافت نکنید ناخن هایتان آن را نشان می دهد. کمبود آهن که در خانم ها رایج است سبب شکنندگی ناخن ها می شود؛ بنابراین کسانی که این مشکل را دارند باید غذاهای پرآهن مصرف کنند که بهترین تغذیه سالم زندگی سالم – دریافت آهن، اسفناج و گوجه فرنگی است. همچنین منابع حیوانی آهن عبارت است از گوشت گاو، بوقلمون، اردک، مرغ، میگو و تخم مرغ. منابع گیاهی آهن سویا، عدس، لوبیا و سبوس است. با مصرف ویتامین C می توانید به جذب آهن حیوانی به بدن کمک کنید؛ البته سعی کنید مواد غذایی غنی از آهن، زینک، ویتامین B و گوگرد مصرف کنید چون مواد غذایی پروتئینی که غنی از اسیدهای آمینه، ویتامین B و گوگرد هستند، سبب سخت و زیبا شدن ناخن هایتان می شوند.

لاک باعث شکسته شدن ناخن های تان می شود
استفاده بیش از حد از لاک سبب خشکی و شکننده شدن ناخن ها می شود. لاک موجب می شود که سوراخ های سطح ناخن بسته شوند و ناخن با مشکل کمبود اکسیژن مواجه شود؛ بنابراین استفاده نکردن از لاک در طولانی مدت همراه با رعایت بقیه اصول گفته شده می تواند باعث بهتر شدن وضعیت ناخن شود؛ پس تنها در شرایط خاص لاک بزنید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : خوراکی های مفید برای شفاف شدن مو،پوست،علیه شکنندگی ناخن

ناخن های تان را در زمان مناسب کوتاه کنید
همیشه بعد از حمام ناخن های خود را بگیرید چون آسیب کمتری به آن می رسد. در بقیه مواقع ناخن شکنندگی دارد که به سطح ناخن آسیب می رساند ولی بعد از حمام، ناخن نرم است و شکننده نیست.

برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن های تان آب بنوشید
یک آزمایش ساده برای تشخیص کمبود آب بدنتان این است که سطح ناخن را محکم فشار دهید تا ناخن از صورتی به سفید تغییر رنگ دهد؛ سپس ناخن را رها کنید و ببینید در چه زمانی به رنگ اولیه خود برمی گردد. اگر ناخن کمتر از دو ثانیه به رنگ اصلی اش باز نگردد یعنی بستر ناخن دچار کمبود آبی است. در طولانی مدت این کمبود آب باعث شکنندگی ناخن می شود؛ بنابراین برای حفظ سلامتی ناخن هایتان به مقدار کافی آب بنوشید.

برای جلوگیری از شکسته شدن پروتئین را فراموش نکنید
کمبود پروتئین، خود را به صورت یک نوار سفید در عرض ناخن نشان می دهد. ناخن ها بیشتر از پروتئین ساخته شده اند؛ بنابراین برای اینکه ناخن هایی بلند، قوی و جذاب داشته باشید باید روزانه به مقدار مناسب پروتئین مصرف کنید. کراتین، عنصر اصلی مو و ناخن، از آمینواسیدها به خصوص سیستئین ساخته شده است. با این وجود به این معنا نیست که شما به مکمل های سیستئین نیاز دارید. خوردن منابع پروتئینی متنوع می تواند به شما این اطمینان را بدهد که برای داشتن ناخن هایی سالم به اندازه کافی آمینو اسید مصرف کرده اید. حال این پروتئین به میزان قابل توجهی در ماهی قزل آلا، ماست و گردو وجود دارد. منابع دیگر پروتئین شامل ماهی، میگو، بوقلمون، مرغ، گوشت، سویا، تخم مرغ، آجیل و لبنیات است.

آکاایران

زمستان

۷ فایده مهم زمستان

واکنش مردم ایران به زمستان در نقاط مختلف کشور متفاوت است. مناطق سردسیر همچون آذربایجان به علت کاهش شدید دمای هوا، ریزش برف و لغزنده شدن جاده ها و … زمستان را فصل مطلوب خود نمی پندارند. این در حالی است که در بخش های کویری و گرمتر ایران، مردم با تعدیل دما، روزهای لذت بخش و شبهای لذت بخش تری را تجربه می کنند. با این حال زمستان برای تمام بخشهای ایران یک سری فواید مشترک دارد که در ادامه آنها را مطالعه می کنید.

زمستان: ورزش در فصل سرما برای سلامتی مفید است
به گزارش مجله ی Shape نباید با سرد شدن هوا، دویدن و پیاده روی را متوقف کرد. به عقیده ی محققان، اتفاقا فصل زمستان زمان خوبی برای شروع دویدن در افرادی است که در طول سال فعالیت بدنی نداشته اند.
به عقیده ی برخی از محققان هوای سرد برای ورزش کردن ایده آل است، چون فشار ناشی از گرما کمتر می شود و افراد می توانند مدت زمان بیشتری بدوند. به همین دلیل است که دوی ماراتن بیشتر در فصل پاییز برگزار می شود.
در فصل سرد بدن کمتر عرق می کند و بیشتر هیدراته می ماند، یعنی آب از دست نمی دهد. با این حال توجه داشته باشید که لازم است در این فصل از سال حتی اگر تشنه تان نباشد، باز به اندازه ی کافی آب بنوشید، بخصوص در بین جلسات ورزشی زمستانه.
زمستان: از شر پشه ها در امان هستید
یکی از مصائب گرمای تابستان وجود پشه و حشراتی است که برای اکثر مردم آزاردهنده است. افرادی معنی این حرف را بیشتر درک می کنند که قربانی نیش پشه ها هستند. در واقع هوای مطلوب و گرم تابستان است که وجود این مزاحمان را قابل تحمل می کند.

اما این حشرات در فصل زمستان محو می شوند. بنابراین نیازی نیست همیشه در منزل با پیف پاف بچرخید و شب ها از نیش پشه ها خواب به چشمتان نیاید.
البته این مسئله احتمال ابتلا به بیماری های قابل انتقال از طریق نیش حشرات را نیز کاهش می دهد.
زمستان: خواب بهتری تجربه می کنید
خوابیدن در گرمای تابستان بخصوص اگر سیستم خنک کننده درستی نداشته باشید سخت و آزاردهنده است. خیلی از ما از گرما و رطوبت این فصل خیس عرق شده و شب ها دنده به دنده می شویم و خواب به چشم مان نمی آید. البته به گزارش هافینگتون پست، اتاقی سرد نیز برای خواب ایده آل نیست. نمی شود در مکانی که از سرما دندان ها به هم می خورند خوابید.
با این حال شما هم تصدیق خواهید کرد که خواب زمستانی می چسبد. پیچیدن پتو و لحاف به دور سر و خوابیدن در هوای خنک زمستان بسیار دلچسب تر از خوابیدن در گرمای زمستان است. از طرف دیگر طولانی بودن شب ها، کمک زیادی به جبران کمبود خواب می کند.
زمستان: خطر گرمازدگی و آفتاب سوختگی کم است
در فصل تابستان پوست با سرعت بیشتری جزغاله می شود. البته فصل زمستان نیز آفتاب سوختگی های خود را دارد. بخصوص اینکه برف، اشعه های ماورای بنفش را به طور جدی منعکس می کند و اگر اهل ورزش های زمستانی باشید، بدون مراقبت های کافی دچار آفتاب سوختگی های شدید خواهید شد. اما در شرایط عادی از آنجایی که بخش های بیشتری از پوست با لباس، شال گردن، روسری، کلاه و دستکش و غیره پوشانده می شود، احتمال آفتاب سوختگی کاهش پیدا می کند.
به عقیده ی متخصصان در این فصل، ملانین (رنگدانه) پوست کاهش چشمگیری پیدا می کند، در نتیجه مقاومت پوست در برابر اشعه های ماورای بنفش خورشید کمتر می شود. البته شدت تابش نور خورشید در این فصل به اندازه تابستان نیست. با این حال اگر هوس آفتاب گرفتن و کسب ویتامین D بیشتری دارید، باز هم کرم ضدآفتاب و بوم لب را فراموش نکنید تا پوستتان خشک نشود. در هر حال می توانید در سطح شهر بیشتر در معرض نور آفتاب قدم بزنید.
زمستان: مغز در هوای سرد بهتر کار می کند
نتایج پژوهشی که در سال ۱۹۷۲ در Mother Nature Network (MNN) انجام شده است نشان می دهد که دمای ۱۷ درجه ی سانتیگراد در کلاس درس، دمای بهتری برای عملکرد مغز است. محققان تاکید دارند زمانی که خارج از پژوهشکده هوا بد و گرم بوده است میل کمتری به ادامه ی بررسی ها داشته اند.
به عقیده ی این محققان، فایده ی دیگر خنک بودن دمای اتاق این است که در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. البته منظورمان این نیست که منزل را به قدری سرد نگه دارید که از عهده ی انجام وظایف روزانه تان برنیایید.
زمستان : شنا در آب یخ برای تسکین درد
احتمالا شما هم کلیپ هایی از افرادی که در آب یخ شیرجه می زنند را دیده اید. شاید به نظرتان دیوانگی باشد، اما این افراد شنا در آب یخ را برای سلامتی بدن شان انجام می دهند. به عقیده ی برخی محققان شنا کردن در دریاچه های یخ زده باعث بهبود جریان خون شده و میزان هوشیاری افراد را بالا می برد. این کار بخصوص برای تسکین دردهای فیبرومیالژی مفید است.
به عقیده ی این محققان افرادی که چنین قصدی دارند باید ابتدا حمام گرم کنند و سپس برخی آموزش ها و ملاحظات را برای شنا کردن در آب های سرد در نظر داشته باشند تا سیستم بدن شان به هم نریزد.
زمستان: می شود لاغر شد
زمستان برای خیلی از ما، فصل خوردن غذاهای سنگین و پرچرب و کاهش تحرک بدنی است. در نتیجه خیلی ها در این فصل چاق تر می شوند. البته بدن به افزایش وزن برای مقابله با دمای خشن این فصل تمایل بیشتری نشان می دهد. اما به عقیده ی محققان، بدن در فصل سرما تا ۳۰ درصد سریع تر کالری می سوزاند و این مسئله با وجود چربی های قهوه ای در بدن میسر می شود.
یادتان باشد هر چه در فصل زمستان در محیط باز باشید، چربی های قهوه ای تان بیشتر خواهد شد. این نوع چربی بر خلاف چربی های سفید که چربی محض هستند، به احساس گرمای بیشتر در فصل زمستان کمک می کنند. البته این چربی ها به کاهش وزن نیز کمک می کنند، چون بدن برای کنترل دمای خود فعالیت بیشتری انجام می دهد، در نتیجه لاغر شدن ساده تر می شود. بنابراین تا می توانید از سرمای این فصل برای خوش اندام شدن و رسیدن به تناسب اندام استفاده کنید.

تبیان

موهای چرب

چرا موهایمان زود چرب می شود؟

بدون شک چرب شدن موها یکی از مشکلاتی است که قبل از حل کردن آن باید علت را ریشه یابی کرد. برخی عادت های نادرست باعث افزایش ترشح سبوم (چربی طبیعی) در ناحیه ی پوست سر شده و موها را چرب می کند. در این مطلب، ۵ دلیل چرب شدن زودهنگام موها را عنوان می کنیم.

چرا موهایمان زود چرب می شود؟

تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا به معنای دستکاری غیرارادی، وسواسی و بیش از اندازه موها است. البته یک نوع بیماری روحی است که در حالت عصبانیت، خستگی، نداشتن اعتماد بنفس و غیره تشدید می شود. البته این وضعیت حاد آن است.

اما اگر شما هم عادت دارید که زیاد به موهایتان دست می زنید، بهتر است بدانید که موهایتان زودتر از حد معمول چرب خواهند شد، چون تمام چربی ها و آلودگی های انباشته شده در دست ها را به موهایتان منتقل می کنید. به همین راحتی!

شستشوی زیاد موها

اگر تصور می کنید که با شامپو زدن روزانه به موها آنها را تمیز می کنید سخت در اشتباه هستید. شستشوی روزانه و زیاد موها چربی طبیعی پوست سر را از بین برده و باعث تحریک آن می شود. در نتیجه پوست سر مجبور به تولید سبوم (چربی) بیشتر می شود. در واقع یک دور باطل شکل می گیرد. بهترین کار این است که موها را دو تا سه مرتبه در هفته شامپو بزنید.

استفاده از نرم کننده ی مو

اگر به طور مرتب از نرم کننده مو (بعد از شامپو زدن) استفاده می کنید و میزان زیادی از این محصولات را از ریشه تا نوک موها می زنید، بدانید که در استفاده از این محصولات دچار اشتباه هستید.

بهتر است از محصولات ملایم استفاده کنید و آنها را فقط به نوک و ساقه ی موها بزنید، نه به ریشه ی آنها، چون زیاده روی در استفاده از این محصولات باعث چرب شدن موها می شوند. در نهایت نیز موها را با آب فراوان شستشو دهید تا باقیمانده ی نرم کننده ها برطرف شوند. در غیر این صورت باعث خفه شدن موها و آسیب های جدی به آنها خواهند شد.

براشینگ زیاد

براشینگ یا همان سشوار زدن موها اگر به صورت مکرر و افراطی باشد و همچنین استفاده از اتوی مو و غیره نیز باعث چرب شدن زودهنگام موها می شوند، چون استفاده از این ابزارها باعث افزایش ترشح سبوم می شوند. درست است که در ابتدا موها زیبا و درخشنده به نظر می رسند، اما واقعیت این است که سشوار زدن طولانی مدت تولید چربی را تحریک می کند. هر چه بیشتر زیر سشوار بنشینید، موهایتان چرب تر خواهند شد.

برس ها و شانه ها

هیچ وقت از تمیزی برس ها و شانه ها غافل نشوید، چون برس ها محل تجمع باقیمانده ی محصولات مخصوص مو مانند ژل و غیره، چربی و گردوخاک هستند و تمام این ترکیبات با شانه کردن موها، مستقیما به آنها منتقل می شوند. این مسئله نیز باعث کثیفی و چرب شدن زودهنگام موها می شود. توصیه می کنیم زود به زود برس ها و شانه ها را تمیز کرده و شستشو دهید.

فشار خون

غذاهایی که فشار خون را پایین می آورد

لازم است بدانید فشار خون، حداکثر و حداقل دارد. در افراد بالغ بیشترین فشار بین ۹ تا ۱۴ و کمترین مطلوب بین ۶ تا ۹ است. فشار خون از ۱۴ تا ۱۶ فشار خون خفیف، ۱۶ تا ۱۷ متوسط و ۱۸ به بالا افزایش شدید فشار خون به شمار می آید. کسانی که سابقه فشار خون بالا ندارند باید هر ۶ ماه یک بار فشارشان را چک کنند. بعد از خوردن صبحانه بهترین زمان سنجش فشار خون است.
لازم است بدانید چاقی و مصرف کم روغن های حاوی امگا۳ استعداد به پرفشاری خون را افزایش می دهد که در صورت کاهش وزن و به حداقل رساندن مصرف روغن های جامد و نیمه جامد گیاهی و کره کاهش قابل ملاحظه ای در فشار خون ایجاد می شود.
برخی افراد به نمک بسیار حساس هستند و حتی با مصرف شیر دام نمک خورده یا برخی آب های معدنی حاوی سدیم، نوشابه هایی که مواد نگهدارنده آنها حاوی سدیم مخفی است یا سبزیجات حاوی سدیم همچون کرفس یا سویا و ماهی های جنوب فشار خونشان افزایش می یابد. اینها افرادی هستند که سابقه خانوادگی از پرفشاری خون دارند یا نژاد سیاهپوست هستند یا سن بیش از ۵۵ سال دارند که معمولا با منع مصرف نمک و محصولات حاوی سدیم مخفی به طور چشمگیری پرفشاری خونشان کنترل می شود.
حالا چه بخوریم؟
مصرف زیاد سدیم وقتی با مصرف کم پتاسیم همراه باشد بر خطر پرفشاری می افزاید. افراد با مصرف کم پتاسیم تقریبا ۵ برابر بیشتر احتمال مرگ ناشی از سکته مغزی دارند.
غذاهای پرپتاسیم و کم سدیم همچون سیب زمینی، سبزیجات سبزرنگ، آب پرتقال، زردآلو، موز و نوشیدنی های مدر گزینه های مفیدی برای کاهش سدیم خون هستند.
در واقع سدیم و پتاسیم رابطه معکوس با یکدیگر دارند و با افزایش یکی، از میزان دیگری کاسته می شود. نکته دیگر مصرف کم کلسیم و منیزیوم بخصوص در سنین سالمندی است. مصرف زیاد مکمل ها یا مواد غذایی سرشار از کلسیم همچون محصولات لبنی کم چرب، دانه های کنجد یا سبزیجات با برگ سبز تیره می تواند فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد. منیزیوم در برنج سبوس دار، تخمه آفتابگردان، جو و نان گندم یافت می شود.
همچنین مصرف الکل خطر پرفشاری خون و سکته مغزی را افزایش می دهد. افراد دائم الخمر که به طور مرتب الکل می خورند بعد از چند روز امساک از مصرف الکل، افت قابل ملاحظه ای را در فشار خونشان مشاهده می کنند.
مصرف زیاد و منظم آنتی اکسیدان ها در قالب میوه ها و سبزیجات بخصوص هویج و اسفناج در برنامه غذایی باعث محافظت در برابر فشار خون بالا می شود و سکته مغزی را به نصف تقلیل می دهد. سیر نیز اثرات کاهنده فشارخون دارد به خصوص که منظم مصرف شود.
البته لازم به توضیح است افراد مبتلا به پرفشاری برای کنترل فشارخون همراه با مراعات غذایی لزوما باید از داروهای شیمیایی و براساس تجویز پزشک و معمولا تا آخر عمر استفاده کنند.
این را هم بدانید مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B، E و سلنیوم خطر تجمع پلاکتی را کاهش می دهد و بدین وسیله خطر سکته مغزی در افراد مبتلا به فشار خون بالا تقلیل می یابد.

رژیم لاغری

رژیم کانادایی ۱۵ روزه

روز اول
صبحانه : یک فنجان قهوه + یک حبه قند
ناهار : ۲ عدد تخم مرغ سفت آب پز + اسفناج پخته + ۱ عدد گوجه فرنگی
شام : ۳۰۰ گرم گوشت پخته یا کبابی + کاهو + آب لیمو ترش

روز دوم
صبحانه : یک فنجان قهوه + یک حبه قند
ناهار : ۱۰ ورق کالباس مرغ + یک لیوان ماست کم چرب
شام : ۳۰۰ گرم گوشت کبابی یا پخته +کاهو + آب لیمو ترش

روز سوم
صبحانه : یک فنجان چای + ۲ عدد خرما
ناهار : نصف سینه مرغ پخته یا کبابی + کاهو بدون آبلیمو
شام : سالاد کرفس +کلم + گوجه فرنگی + سس آبلیمو

روز چهارم
صبحانه : یک فنجان قهوه +یک حبه قند + یک ورق نان تست
ناهار : یک لیتر آبمیوه ترجیحا آب سیب یا هویج + یک لیوان ماست کم چرب
شام : ۲ عدد تخم مرغ آب پز + هویج پخته رنده شده + ۲۰۰ گرم پنیر رژیمی یا کم نمک

روز پنجم
صبحانه : یک فنجان قهوه + یک حبه قند + یک ورق نان تست
ناهار : یک عدد ماهی پخته یا کبابی کامل + یک قاشق چایخوری کره + آبلیمو
شام : نصف سینه مرغ + کاهو + آبلیمو + روغن زیتون

روز ششم
صبحانه : یک فنجان چای + ۲ عدد خرما
ناهار : ۱۰ ورق کالباس مرغ + یک فنجان ماست کم چرب
شام : نصف سینه مرغ + کاهو + آبلیمو + روغن زیتون

روز هفتم
صبحانه : یک فنجان قهوه + یک حبه قند + یک ورق نان تست
ناهار : ۲ عدد تخم مرغ سفت آب پز + یک ورق کالباس + کاهو
شام : سالاد کلم + گوجه فرنگی + سس آبلیمو + یک عدد میوه

روز هشتم
صبحانه : یک فنجان قهوه + یک حبه قند
ناهار : نصف سینه مرغ پخته یا کبابی + کاهو + آبلیمو
شام : ۳۰۰ گرم گوشت کبابی یا پخته +کاهو + آبلیمو + یک عدد میوه

روز نهم
صبحانه : یک لیوان شیر
ناهار : نصف سینه مرغ پخته یا کبابی + کاهو + آبلیمو
شام : سالاد کاهو + خیار + گوجه فرنگی + سس آبلیمو + یک عدد میوه

روز دهم
صبحانه : یک فنجان قهوه + یک حبه قند + یک ورق نان تست
ناهار : یک لیتر آبمیوه ترجیحا آب سیب یا هویج + یک لیوان ماست کم چرب
شام : یک عدد تخم مرغ آب پز + یک هویج پخته شده + ۲۰۰ گرم پنیر رژیمی یا کم نمک

روز یازدهم
صبحانه : یک فنجان قهوه + یک حبه قند + یک ورق نان تست
ناهار : یک عدد ماهی پخته یا کبابی کامل + یک قاشق چایخوری کره + آبلیمو
شام : نصف سینه مرغ + کاهو و کرفس

روز دوازدهم
صبحانه : یک لیوان چای + ۲ عدد خرما
ناهار : ۲ عدد تخم مرغ سفت آب پز + یک هویج پخته شده
شام : نصف سینه مرغ + کاهو و کرفس

رژیم نگهدارنده
روز سیزدهم
صبحانه : یک لیوان شیر
ناهار : گوشت یا مرغ پخته یا کبابی + گوجه فرنگی و سس آبلیمو + سالاد کاهو
شام : سوپ آب مرغ یا آب گوشت + ۲ عدد نان تست + ۲ عدد میوه

روز چهاردهم
صبحانه : یک لیوان چای + یک ورق نان تست با عسل
ناهار : ۵ ورق کالباس مرغ + گوجه فرنگی + ۱ عدد خیارشور + ۲ ورق نان تست
شام : نصف سینه مرغ + سالاد کاهو + خیار + گوجه فرنگی + یک عدد میوه

روز پانزدهم
صبحانه : یک لیوان شیر
ناهار : گوشت یا مرغ کبابی یا پخته شده + سالاد خیار و گوجه فرنگی
شام : سوپ آب مرغ یا گوشت + ۲ ورق نان تست + ۲ عدد میوه
بعد از ۱۵ روز میتونید بصورت معمول غذا میل کنید حتی شیرینی اما به اندازه ی کم اگه وزنتون تا ۶ یا ۱۰ ماه بعدش به اندازه ۲ کیلو برگشت فقط ۳ روز رژیم نگهدارنده رو بگیرید تا به وزن اولتون برگردین حتما در طول روز ۵ لیوان آب بنوشید
رژیم بدون کوچکترین تغییری باید انجام بشه و اگه حتی یه آب نبات خوردید رژم رو قطع کرده دو ماه بعد شروع کنید اثر رژیم تا یک ساله
جای چای و قهوه نباید عوض بشه
اگه کامل رژیم رو انجام بدید ۸تا۱۰ کیلو وزن و ۱۰تا۱۵ سانت سایز کم میکنید
ورزش موثر در این رژیم :
روزی ۶ نوبت و هربار ۱۱ نفس عمیق که معادل ۳ کیلومتر دویدن است .
پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و شکم و باسن را منقبض کنید به وسیله ی بینی ریه ها را پر از هوا کنید و به آرامی دستها را بالا ببرید و تا ۱۰ بشمارید بعد از راه دهان تمام هوا را خارج کنید و به آرامی دستها را پایین بیاورید هنگام خارج کردن هوا از ریه شکم و باسن را آزاد کنید
سس آبلیمو : ۲ قاشق ماست + یک قاشق غذاخوری روغن زیتون + یک قاشق آبلیمو + نمک و فلفل
سوپ مرغ : یک لیوان آب مرغ + نصف فنجان سیب زمینی خرد شده + یک فنجان هویج خرد شده + نصف فنجان نخود فرنگی + کمی نمک و آبلیمو
غذاهایی که به جای گوشت قرمز و مرغ و ماهی و تخم مرغ میتوان استفاده کرد :
۱-بورانی کدو : ۲ عدد کدوی متوسط را حلقه حلقه کرده یک عدد گوجه فرنگی خرد شده و یک قاشق روغن مایع به آن اضافه کرده پخته با یک لیوان ماست بدون چربی میل کنید
۲-بورانی اسفناج : نیم کیلو اسفناج را با کمی نمک پخته با یک لیوان ماست کم چرب میل نمایید
۳-عدسی : یک فنجان عدس پخته را با کمی آبلیمو میل نمایید
۴-گل کلم : یک چهارم گل کلم متوسط را با یک قاشق روغن جامد و یک لیوان آب و یک قاشق رب گوجه فرنگی پخته و میل نمایید
۵-سالاد کرفس : یک لیوان کرفس خرد شده را به همراه کاهو و یک عدد گوجه فرنگی به همراه سس آبلیمو میل نمایید