اثر تغذيه در مراقبت از پوست

مراقبت از پوست به رژيم غذايي خوب ، آب زياد ،هواي تازه ، ورزش ،خواب كافي و دور بودن از ناراحتي هاي عصبي احتياج دارد.استفاده از مواد چربي زياد و مواد قندي فراوان و نيز نوشيدن مواد محرك مانند قهوه و چاي پر رنگ براي پوست مضر است.سيگار كشيدن و نوشيدن مشروبات الكلي هم بر روي پوست تاثير مي گذارد و به آن صدمه مي زند.در روز سه وعده غذاي كامل لازم است .اگر شخصي مي خواهد وزنش را كم كند ،نبايد خوردن گوشت و مواد پروتئيني را كاهش دهد ، بلكه فقط بايد مقدار خوراك را تقليل دهد واز مواد شيريني و نشاسته اي بپرهيزد .از كم و زياد كردن وزن به طور مرتب بايد پرهيز كرد زيرا كه اين عمل نيز مانند آفتاب باعث چروك پوست مي شود .هنگام افزايش وزن ، پوست كشيده ميشود و اين خود باعث صدمه زدن به الياف ارتجاعي لايه داخلي پوست ميگردد.به هنگام كم شدن وزن ، پوست هميشه نميتواند مانند فنر به حالت و شكل اوليه خود باز گردد، زيرا به تدريج الياف ارتجاعي پوست اين خاصيت خود را از دست ميدهند و در نتيجه پوست شل و دچار چين و چروك مي گردد. به خصوص اگر اين از دست دادن وزن بدن خيلي سريع و زياد باشد، گاهي باعث ميشود علاوه بر چروك خوردگي ، شيارها و خراشهايي بر روي پوست باقي بماند .

عامل موثر ديگر در تغيير شكل پوست لايه هاي چربي است .اين لايه ها مشتقيما در زير پوست قرار دارندو پوست را از عضلات زيرين و استخوانها جدا ميسازند و همانند بالشتكي پوست را از صدمات خارجي محافظت ميكنند.اين لايه ها غدد چربي دارند و وسيله اي هستند كه ويتامينهاي قابل حل در چربي مانند ويتامينهاي A و D و E را به پوست ميرسانند.از دست رفتن چربي به علت رژيم غذايي سخت يا بيماري باعث تغيير شكل و چروك شدن پوست ميشود.

از مسائل مهم در رژيم غذايي نوشيدن مقدار كافي آب است.حداقل روزانه هشت تا ده ليوان آب و مايعات ديگر بايد نوشيده شود. اين مايعات اگر به صورت آبميوه يا شير باشد مفيد است. به هر حال پوست بدن و صورت احتياج به رطوبت و آب دارد و هر چه مايعات زيادتر نوشيده شود پوست با طراوت تر مي گردد و باعث مي شود كليه ها سموم بدن را دفع كنند.

با قرار دادن روغن هاي مايع در رژيم غذايي روزانه نيز ميتوان پوست را با نشاط و براق نمود.روغن هاي مايع مانندروغن زيتون و روغن ماهي بسيار مفيد و لازم هستند.

[جوان ساختن پوست

پوست بدن ما از پولكهاي ميكروسكوپي بسيار ريز پوشيده شده است و اين پولك ها به تدريج از روي آن برداشته مي شوند و مي افتند.پوست ما دو لايه دارد ، به موازات آنكه پولك ها از سطح بالايي پوست مي افتند،از لايه زيرين پوست يك لايه جديد توليد ميشود و جاي لايه بالايي را ميگيرد و بدين ترتيب پولك ها تعويض مي شوند.در ميان ميليونها نفر از مردم جهان ، خواه سالخورده يا جوان پولك هاي سطح خارجي پوست به آساني نمي افتند و تعويض نمي شوند وبه همين علت است كه پوست آنها چروكيده و چين خورده و خشك مي شود و رنگ طبيعي خود را از دست مي دهد و از شادابي و طراوت مي افتد.اين حالت را پيري ظاهري مي گويند.براي آنكه بتوانيد با اين حالت ناخواسته مبارزه كنيد و در مدت كوتاهي به نتيجه اي برسيد ، انجام روش زير را به شما توصيه مي كنيم

ابتدا پوست را با آب گرم بشوييد بري اين كار از صابون استفاده نكنيد.سپس حوله اي را در آب داغ فرو ببريد و پس از خارج كردن ، آن را فشار دهيد و روي صورتتان بگذاريد.

بعد از چند دقيقه حوله را برداريد و دو قاشق سوپخوري سركه سيب را در يك فنجان آب گرم بريزيد.يك حوله نازك در اين محلول فرو ببريد و آن را روي صورت بيندازيد.حوله قبلي را روي اين حوله قرار دهيد.

اكنون دراز بكشيد و استراحت كنيد و در همين حال پاهايتان را بالاتر از سطح زمين بگذاريد .پنج الي ده دقيقه به همين حال بمانيد و سپس هر دو حوله را از روي صورت برداريد و پوست صورت را با يك حوله نرم و پاكيزه مالش دهيد.مي توان اين كار را با كف دست نيز انجام داد.

اين عمل براي برداشتن پولكهاي ريز سطح پوست است .اين پولكها به وسيله سركه  سيب از روي پوست صورت جدا و با مالش دادن آن به آساني برداشته مي شوند. همين پولك هاي بسيار ريز هستند كه باعث چروكيدگي پوست مي شوند .چنانچه نياز باشد مي توانيد اين كار را هفته اي يك بار انجام دهيد .همچنين تمام پوست بدن را نيز ميتوان با همين روش از طراوت و شادابي و جواني برخوردار نمود.

مشخصات افراد سوداوي مزاج و چگونگي اصلاح اين تيپ از مزاج

مشخصات افراد سوداوي مزاج:

اغلب داراي گروه خوني A هستند. مزه دهان شور ،رنگ زبان سياه ،خستگي و كوفتگي بدن ، لاغري ، پژمردگي روح وجسم ،بي نشاطي و افسردگي ، يبوست مزاج ، خودخوري ،احساس سوزش در هنگام بول ،تيره بودن رنگ ادرار ،تيره بودن مدفوع و قي ، سياه و قيري شكل بودن مدفوع ، بوي بد دهان ، تاريكي چشم ، تيرگي رنگ پوست ، سوزش معده ،ديدن خوابهاي آشفته ، اخلاق تند و زشت ، دلتنگي و بي قراري ، بوجود آمدن لكه سياه در بدن ، زخم شدن پوست بدليل خارش زياد ، فراموشي ، حرص خوردن زياد ، بيماري روده ، بيماري روحي ورواني ، لجباز ، اهل جدال و جنجال ،بدبين ، حساس ، نگران ، ميل جنسي فراوان توان جنسي كم ، انتقام جو ، داراي وسواس و نگراني روحي ، ناآرام و هميشه در فكر ، علاقه به بهار و تابستان ، اشتهاي زياد ولي كم خوراك ، داراي يبوست ، گرايش به شوري و شيريني.

چگونگي اصلاح مزاج سوداوي :

كساني كه دچار اين نوع طبع ميشوند اكثرا به ياس ،نااميدي و ناراحتي هاي فكري و روحي مبتلا هستند،مدام در خود فرو ميروند و براي آرامش خود گريه ميكنند .اين افراد بايد از خوردن غذاهاي چرب ، شور و مانده ، به خصوص گوشت ، ماهي دودي ، شيريني جات مصنوعي ، ادويه جات ، چاي و در مورد خانم ها خوردن قرص ضد حاملگي خودداري كنند و در عوض بيشتر از مسهل هاي گياهي مانند قدومه شيرازي ، بارهنگ ، تخم ريحان و تخم مرو استفاده كنند و در بين نوشيدنيها از نوشيدن مايعات به خصوص آب يخ ، نوشابه هاي گازدار  و دوغ خودداري كنند.اين افراد نبايد ماست و كشك استفاده كنند.مصرف پنير همراه با چاي شيرين در وعده صبحانه براي اين افراد مضر است زيرا رسوبات خون در اين افراد افزايش مي يابد و اكثرا دچار يبوست ميشوند.در عوض استفاده از غذاهاي گياهي مانند آلو ، اسفناج ، كدو تنبل و هويج فرنگي پخته بسيار مفيد است .همچنين استفاده از سالاد هاي فصل با مقداري جوانه گندم قبل از غذا و نيز مصرف آش جو براي اين افراد مفيد است.اگر اين افراد به فكر اصلاح طبع خود نباشند دچار افسردگي روحي ميشوند و چهره آنان دچار گرفتگي و غم ميشوند.

 

 

زالودرمانی چیست و چه فوایدی دارد؟

سالیان درازی است که از طب سنتی در کنار طب پزشکی امروزی استفاده می‌شود و تاکنون موفقیت‌های بسیاری در زمینه پیشگیری و درمان بیماری‌ها داشته است. یکی از درمان‌های سنتی که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است زالو درمانی است. این روش درمانی ابتدا در مصر وجود داشت و پس از آن به ایران و همچنین کشورهای اروپایی راه یافت. برای آشنایی با این روش درمانی ادامه این مقاله را دنبال کنید.

زالو از نرم‌تنان آبزی است که در شالیزارها و مرداب‌‌هازندگی می‌کند. برخی از انواع زالو بسیار سمی و خطرناک هستند و بعضی از انواع زالوها مفید و آثار درمانی ارزنده‌ای دارند. استفاده از زالو برای درمان برخی بیماری‌ها مانند خون‌رسانی دوباره به مناطقی از بدن که عروق وریدی آسیب دیده و یا بسته شده‌اند را زالو درمانی می‌گویند. این درمان سنتی تاریخچه‌ای طولانی دارد و ابن سینا در کتاب قانونش به انواع زالو و زالوهای سمی اشاره کرده است. خاصیت درمانی زالو در بزاق دهانش است که یک ماده ضد انعقاد به نام هیرودین دارد و موجب بازشدن گرفتگی رگ‌ها و افزایش خون‌رسانی به مغز و بدن می‌شود.

توجه: زالو درمانی می‌تواند جایگزینی برای حجامت باشد زیرا زالو بهتر می‌تواند خون فاسد را از عمق بدن بیرون بکشد.

توجه: اگر فردی مبتلا به بیماری باشد که به واسطه آن با مشکل انعقاد خون روبه‌رو است باید قبل از اقدام برای زالو درمانی این مسئله را با درمانگر خود حتما مطرح کند.

خواص زالو درمانی

در حال حاضر در دنیا از این روش برای بهبود جریان گردش خون در موضع جراحی و پیوند اعضا استفاده می‌شود. استفاده از زالو به خصوص در جراحی‌هایی كه عضوی پیوند شده ، موجب می‌شود تا علاوه بر خونرسانی و تغذیه بهتر اندام از ایجاد بافت سیاه و التهاب‌ در ناحیه جراحی پیشگیری شود. همچنین در برخی از کشورها برای درمان آب سیاه چشم نیز که به‌ دلیل اختلال در شبکه عروقی چشم به وجود می‌آید از انداختن زالو در اطراف چشم استفاده می‌کنند.

یكی دیگر از كاربردهای اعجاب‌ انگیز زالو‌ها خاصیت آنها در تسكین درد و كاهش التهاب‌های مفصلی و استخوانی است. درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان ، به افرادی كه دچار بیماری‌های مفصلی و استخوانی هستند مثل بیماران مبتلا به آرتروز و آرتریت توصیه می‌كنند شیوه زالو درمانی را تجربه كنند. در این شیوه زالوها با مكیدن موضع‌هایی كه درمانگر مشخص می‌كند آنزیم‌های ضد درد و ضدالتهاب را به بدن فرد منتقل می‌كنند كه این آنزیم‌ها با جریان گردش خون به طور كامل موضع موردنظر را درگیر می‌كند. به این ترتیب علاوه بر تسكین درد و التهاب‌ها، خستگی و كوفتگی عضلات را می‌توان با گزش زالوها درمان كرد.

دیگر بیماری‌های قابل درمان با زالو درمانی

بیماری‌های پوستی: درمان بیماری‌های پوستی یک از موارد درمانی مهم و ممتاز در زمینه زالو درمانی می‌باشد.
اسپاسم و دردهای عضلانی: با زالو اندازی روی مناطق دردناک می‌توان درد را کاهش داد و اسپاسم را مرتفع نمود.
بیماری‌های دستگاه حرکتی: بیماری‌های دستگاه حرکتی شایع‌ترین بیماری زمان حاضر می‌باشد که این روش می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.
تورم چشم‌ها: زالودرمانی نتایج موفقیت‌آمیزی در درمان تورم‌های چشمی داشته‌ است.
بیماری‌های قلبی و عروقی: تنگی عروق سیاهرگی مربوط به گشادی رگ می‌شود که اغلب بر اثر تضعیف بافت پیوندی می‌باشد که استفاده از این روش برای درمان آن کمک‌کننده است.
اختلال گردش خون: اختلال گردش خون دست و پا (دست و پای سرد) به وسیله زالو در محدوده ستون مهره‌ها قابل درمان است.
صدمات: زالو درمانی موقعیت خوبی را در درمان کوفتگی صدمات، خون مردگی و ورم کسب کرده‌ است.
بیماری‌های گوش: ۲ الی ۴ زالو پشت هر گوشی در فواصل زمانی می تواند اثربخش باشد.
عوارض دیابت: برطرف کردن عوارضی که بیماری دیابت یا قند خون بالا بر روی چشم‌ها و پاها بر جای می‌گذارد.
سردرد و سینوزیت مزمن: در سردردهای شدید و همچنین عفونت سینوس‌ها درمان با این روش کارساز است.
نقرس: کاهش درد شدید پاها در اثر بیماری نقرس
واریکوسل: از بین بردن عوارض مربوط به واریکوسل بیضه‌ها و درمان ضعف اسپرم مردان
واریس: درمان پیچ‌خوردگی رگ‌ها یا همان واریس پا

چه افرادی برای زالو درمانی مناسب هستند؟

زالو از لحاظ مزاجی، دارای مزاج سرد و خشک است و حکیمان مشهور ایران زمین در این رابطه معتقد بوده‌اند که بهترین افراد برای درمان با روش این روش افرای هستند که مزاجشان گرم و تر و یا در اصطلاح دموی مزاج‌ها هستند و بدترین افراد برای زالو درمانی افراد سرد و خشک هستند که در اصطلاح معروف به سوداوی مزاجان هستند.

عوارض احتمالی زالو درمانی

گاهی ممکن است پس از زالودرمانی عوارض بسیار محدودی در بیمار مشاهده شود که البته احتمال بروز برخی از آن‌ها بسیار نادر است. خونریزی زیاد از محل گزش به‌ ویژه در شرایطی که تعداد زالوهای استفاده شده زیاد باشد از شایع‌ترین این عوارض است. همچنین حساسیت به زالو از موارد بسیار نادر ولی محتمل است. به طور کلی زالودرمانی یکی از شیوه‌های درمانی کم خطر و کم عارضه است. البته باید توجه داشته باشید که خطرات محدود این شیوه درمانی در صورتیکه به متخصص متبحر و آشنا به طب سنتی مراجعه کنید قابل کنترل و پیشگیری است.

مشخصات افراد دموي مزاج و چگونگي اصلاح اين تيپ از مزاج

مشخصات افراد دموي
اغلب داراي گروه خوني o هستند.مزه دهان شيرين ،رنگ زبان قرمز، سنگيني سر ، خميازه كشيدن ،چرت زدن ،كندي هواس ، لزج بودن آب دهان ، سرخي رنگ بدن ، خارش بدن ، بروز دمل ، جوش هاي ريز در بدن ، جوش هاي ريز در پيشاني ، جوش هاي ريز در پشت گردن ،كسالت و خمودگي ، گاه خون آمدن از بين دندان ، علاقه مند به طبيعت ، بلند پرواز ، دور انديش ، اهل عشق و محبت ، خوش اخلاق و خوش رو ، شجاع و جسور ، داراي توان ريسك ، اعتماد به نفس بالا ، سخاوتمند ، معمولا بي نظم ، معمولا بد حال در تابستان ، ميل و توان جنسي فراوان ، رگ هاي دست آشكار و برجسته ، كمتر تشنه ميشوند ، اشتهاي زياد دارند ، مصرف زياد شيريني جات در سطح پوست ايجاد جوش و خارش ميكند.
چگونگي اصلاح افراد دموي مزاج
يكي از بهترين راههاي اصلاح اين مزاج استفاده از غذاهايي مانند:ميوه جات و سبزيجات تازه ، مسهل هاي گياهي مانند خاكشير ، اسفرزه ، تخم مرو ، بار هنگ ، بالنگو ، تخم ريحان ،سوپ يا آش جو ، نان جو ، كاستن از حجم غذا و استفاده از غذاهاي ساده است .همچنين مقداري ورزش سبك نيز بسيار مفيد و ايده آل است خيس شده برگه زردآلو ، هلو ،انجير و آلوبخارا براي اين افراد مفيد است وبر اثر استفاده از مواد ذكر شده ، اين افراد بهبودي خود را بدست مي آورند و داراي نشاط و شادابي ميشوند.حجامت خون اين افراد را سريعا به سوي سلامتي باز مي گرداند.