اسیدفولیک و کم خونی (۱)

مقدمه :

کم خونی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند .در خون انسان سلولهایی به نام گلبول های قرمز وجود دارد که اکسیژن مورد نیاز اندام ها را حمل می کند.در صورتیکه گلبول های قرمز در بدن کمتر تولید شود فرد به کم خونی دچار می شود که ضعف ،رنگ پریدگی و خستگی زودرس از علائم کم خونی می باشد .کمبود اسید فولیک یکی از عوامل ایجاد کننده نوع خاصی از کم خونی ،بنام کم خونی ماکروستیک می باشد.

عملکرد اسید فولیک :

عمل اسید فولیک شرکت در تولید پروتئین در بدن است .نقش دیگر اسید فولیک ساختن اسیدهای نوکلئیک می باشد .اسیدهای نوکلئیک در هسته سلول موجود هستند و انتقال دهنده صفات ارثی هستند .اسید فولیک با قابلیت جابجایی که در واحدهای تک کربنه دارد ، در همانند سازی ژن ها نقش ایفا می کند. در بخش هایی از بدن که تکثیر سلولی سریع دارند مانند گلبول های قرمز و گلبول های سفید ،سلول های دیواره دستگاه گوارش و ادراری ،اسید فولیک بیشتر مورد نیاز می باشد.

کمبود اسید فولیک :

عوارض کمبود طولانی مدت اسید فولیک در یک فرد بالغ باعث کم خونی ،متورم و قرمز شدن زبان ،اختلالات گوارشی مانند اسهال و اختلالات روحی مانند افسردگی می شود و در کودکان کمبود اسید فولیک باعث کاهش رشد می شود .تقریبا ۱۰ درصد افراد جامعه مبتلا به درجاتی از کمبود اسید فولیک می باشند .

مصرف اسید فولیک در خانم هایی که قصد باردار شدن دارند یا خانم های باردار در ماههای اول و دوم باردار یبسیار ضروری می باشد .کمبود اسید فولیک باعث ایجاد نقص های مادرزادی در دستگاههای عصبی کودک می شود .

یک فرد بزرگسال به ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز نیاز دارد اما این میزان نیاز در دوران بارداری و شیردهی دو برابر می شود همچنین افراد مبتلا به سرطان خون و افرادیکه سوخت و ساز بدنشان بالاست به اسید فولیک بیشتری نیاز دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *