زمستان

۷ فایده مهم زمستان

واکنش مردم ایران به زمستان در نقاط مختلف کشور متفاوت است. مناطق سردسیر همچون آذربایجان به علت کاهش شدید دمای هوا، ریزش برف و لغزنده شدن جاده ها و … زمستان را فصل مطلوب خود نمی پندارند. این در حالی است که در بخش های کویری و گرمتر ایران، مردم با تعدیل دما، روزهای لذت بخش و شبهای لذت بخش تری را تجربه می کنند. با این حال زمستان برای تمام بخشهای ایران یک سری فواید مشترک دارد که در ادامه آنها را مطالعه می کنید.

زمستان: ورزش در فصل سرما برای سلامتی مفید است
به گزارش مجله ی Shape نباید با سرد شدن هوا، دویدن و پیاده روی را متوقف کرد. به عقیده ی محققان، اتفاقا فصل زمستان زمان خوبی برای شروع دویدن در افرادی است که در طول سال فعالیت بدنی نداشته اند.
به عقیده ی برخی از محققان هوای سرد برای ورزش کردن ایده آل است، چون فشار ناشی از گرما کمتر می شود و افراد می توانند مدت زمان بیشتری بدوند. به همین دلیل است که دوی ماراتن بیشتر در فصل پاییز برگزار می شود.
در فصل سرد بدن کمتر عرق می کند و بیشتر هیدراته می ماند، یعنی آب از دست نمی دهد. با این حال توجه داشته باشید که لازم است در این فصل از سال حتی اگر تشنه تان نباشد، باز به اندازه ی کافی آب بنوشید، بخصوص در بین جلسات ورزشی زمستانه.
زمستان: از شر پشه ها در امان هستید
یکی از مصائب گرمای تابستان وجود پشه و حشراتی است که برای اکثر مردم آزاردهنده است. افرادی معنی این حرف را بیشتر درک می کنند که قربانی نیش پشه ها هستند. در واقع هوای مطلوب و گرم تابستان است که وجود این مزاحمان را قابل تحمل می کند.

اما این حشرات در فصل زمستان محو می شوند. بنابراین نیازی نیست همیشه در منزل با پیف پاف بچرخید و شب ها از نیش پشه ها خواب به چشمتان نیاید.
البته این مسئله احتمال ابتلا به بیماری های قابل انتقال از طریق نیش حشرات را نیز کاهش می دهد.
زمستان: خواب بهتری تجربه می کنید
خوابیدن در گرمای تابستان بخصوص اگر سیستم خنک کننده درستی نداشته باشید سخت و آزاردهنده است. خیلی از ما از گرما و رطوبت این فصل خیس عرق شده و شب ها دنده به دنده می شویم و خواب به چشم مان نمی آید. البته به گزارش هافینگتون پست، اتاقی سرد نیز برای خواب ایده آل نیست. نمی شود در مکانی که از سرما دندان ها به هم می خورند خوابید.
با این حال شما هم تصدیق خواهید کرد که خواب زمستانی می چسبد. پیچیدن پتو و لحاف به دور سر و خوابیدن در هوای خنک زمستان بسیار دلچسب تر از خوابیدن در گرمای زمستان است. از طرف دیگر طولانی بودن شب ها، کمک زیادی به جبران کمبود خواب می کند.
زمستان: خطر گرمازدگی و آفتاب سوختگی کم است
در فصل تابستان پوست با سرعت بیشتری جزغاله می شود. البته فصل زمستان نیز آفتاب سوختگی های خود را دارد. بخصوص اینکه برف، اشعه های ماورای بنفش را به طور جدی منعکس می کند و اگر اهل ورزش های زمستانی باشید، بدون مراقبت های کافی دچار آفتاب سوختگی های شدید خواهید شد. اما در شرایط عادی از آنجایی که بخش های بیشتری از پوست با لباس، شال گردن، روسری، کلاه و دستکش و غیره پوشانده می شود، احتمال آفتاب سوختگی کاهش پیدا می کند.
به عقیده ی متخصصان در این فصل، ملانین (رنگدانه) پوست کاهش چشمگیری پیدا می کند، در نتیجه مقاومت پوست در برابر اشعه های ماورای بنفش خورشید کمتر می شود. البته شدت تابش نور خورشید در این فصل به اندازه تابستان نیست. با این حال اگر هوس آفتاب گرفتن و کسب ویتامین D بیشتری دارید، باز هم کرم ضدآفتاب و بوم لب را فراموش نکنید تا پوستتان خشک نشود. در هر حال می توانید در سطح شهر بیشتر در معرض نور آفتاب قدم بزنید.
زمستان: مغز در هوای سرد بهتر کار می کند
نتایج پژوهشی که در سال ۱۹۷۲ در Mother Nature Network (MNN) انجام شده است نشان می دهد که دمای ۱۷ درجه ی سانتیگراد در کلاس درس، دمای بهتری برای عملکرد مغز است. محققان تاکید دارند زمانی که خارج از پژوهشکده هوا بد و گرم بوده است میل کمتری به ادامه ی بررسی ها داشته اند.
به عقیده ی این محققان، فایده ی دیگر خنک بودن دمای اتاق این است که در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. البته منظورمان این نیست که منزل را به قدری سرد نگه دارید که از عهده ی انجام وظایف روزانه تان برنیایید.
زمستان : شنا در آب یخ برای تسکین درد
احتمالا شما هم کلیپ هایی از افرادی که در آب یخ شیرجه می زنند را دیده اید. شاید به نظرتان دیوانگی باشد، اما این افراد شنا در آب یخ را برای سلامتی بدن شان انجام می دهند. به عقیده ی برخی محققان شنا کردن در دریاچه های یخ زده باعث بهبود جریان خون شده و میزان هوشیاری افراد را بالا می برد. این کار بخصوص برای تسکین دردهای فیبرومیالژی مفید است.
به عقیده ی این محققان افرادی که چنین قصدی دارند باید ابتدا حمام گرم کنند و سپس برخی آموزش ها و ملاحظات را برای شنا کردن در آب های سرد در نظر داشته باشند تا سیستم بدن شان به هم نریزد.
زمستان: می شود لاغر شد
زمستان برای خیلی از ما، فصل خوردن غذاهای سنگین و پرچرب و کاهش تحرک بدنی است. در نتیجه خیلی ها در این فصل چاق تر می شوند. البته بدن به افزایش وزن برای مقابله با دمای خشن این فصل تمایل بیشتری نشان می دهد. اما به عقیده ی محققان، بدن در فصل سرما تا ۳۰ درصد سریع تر کالری می سوزاند و این مسئله با وجود چربی های قهوه ای در بدن میسر می شود.
یادتان باشد هر چه در فصل زمستان در محیط باز باشید، چربی های قهوه ای تان بیشتر خواهد شد. این نوع چربی بر خلاف چربی های سفید که چربی محض هستند، به احساس گرمای بیشتر در فصل زمستان کمک می کنند. البته این چربی ها به کاهش وزن نیز کمک می کنند، چون بدن برای کنترل دمای خود فعالیت بیشتری انجام می دهد، در نتیجه لاغر شدن ساده تر می شود. بنابراین تا می توانید از سرمای این فصل برای خوش اندام شدن و رسیدن به تناسب اندام استفاده کنید.

تبیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *