تدبير خواب و بيداري

زمان خوابيدن:
۱-بهترين وقت خوابيدن هنگامي است كه هضم معده انجام گرفته وغذا از فم معده عبور كرده باشد. خواب قبل از اين زمان ،موجب تمدد،نفخ و روياهاي ترسناك ميشود.
۲-حداقل خواب معتدل ۶ ساعت است و نبايد از ۱۰ ساعت بيشتر باشد.
۳-خوابيدن در حال گرسنگي باعث ضعف غريزي و لاغري بدن ميشود به همين دليل ،خواب بامداد مناسب نيست،زيرا در آن هنگام غذاي شب قبل هضم شده و معده خالي شده است.
۴-بهترين زمان خوابيدن براساس دانش كرونوبيولوژي انساني،هنگام دوره تاريكي طبيعي يعني شب است.آفريدگار متعال در قرآن كريم به اختلاف روز وشب اشاره مي كند و مي فرمايد كه ما شب را براي سكون و آرامش و روز را براي معاش وفعاليت قرار داديم .
۵-در فاصله چند ساعت مانده به نيمه شب ،سطح كورتيزول خون كاهش مي يابد و در صورتي كه در اين زمان به خواب برويم ،صبح راحتتر و با هوشياري بيشتري از خواب بيدار ميشويم.از سوي ديگر ،هر ساعت خواب قبل از نيمه شب ،دو برابر خوابيدن پس از نيمه شب براي انسان ارزش دارد.
۶-كمبود خواب موجب تيرگي پوست ميشود،پس براي داشتن پوست روشن وشاداب ،بر خورداري از خواب شبانه كافي لازم است.
۷-خوابيدن در روز ،مخصوصا در زمستان باعث ايجاد بيماريهاي رطوبي و نزله ميشود .تباهي رنگ چهره ،سستي بدن ،احساس كسالت و كاهش اشتها از ديگر عوارض خواب روز هستند.
۸-بيشترين ضرر خواب روز متوجه سرد مزاجان است.
۹-خواب روز نميتواند جايگزين خواب شب شود و افرادي كه به خواب روز عادت دارند بايد بتدريج تغيير عادت دهند.
۱۰-بيداري بيش از حد موجب از بين رفتن رطوبت اصلي بدن ،اختلال هضم،خشكي مغز و احتراق اخلاط ميشود.
۱۱-خواب بعد از ظهر در تجديد قواي روزانه موثر است .براساس تحقيقات جمعي از پژوهشگران دانشگاه هاروارد در امريكا ،حداكثر يك ساعت خواب پس از صرف نهار قواي تحليل رفته در طول روز را بر ميگرداند،به گونه ايكه ميزان تمركز پس از خواب بعد از ظهر ،با سطح تمركز پس از برخاستن از خواب در صبح قابل مقايسه است.
۱۲-تا زمانيكه خواب غلبه نكرده ،نبايد به بستر رفت.هر گاه به بستر رفتيد وتا ۲۰ دقيقه بعد خوابتان نبرد از بستر خارج شده وبه مطالعه يا ديگر كارها بپردازيد تا خوابتان بگيرد.
شرايط محيطي
۱-محيط خواب بايد آرام و كم نور باشد.
۲-محل خواب بايد متناسب با مزاج شخص و فصل باشد.
۳-خوابيدن در محل خيلي سفت موجب آسيب به عصب و اعضاي بدن ميشود.
۴-هيجان بيش از حد و يا تماشاي تلويزيون ممكن استباعث اختلال در خواب رفتن شوند.پس بهتر است قبل از خواب از هر گونه عمل مهيج پرهيز شود.
۵-هرگز زمانيكه خواب و پرخاشگري غلبه دارد نبايد به بستر رفت.بحث ومجادله قبل از خواب نيز اثرات منفي بر كيفيت خواب مي گذارد.
۶-اتاق خواب بايد داراي تهويه مناسب ورطوبت كافي باشد.خشكي بيش از حد هواي اتاق مانع خواب مناسب مي شود.
شيوه خوابيدن
۱-بهتر است ابتدا مدتي به پهلوي راست و سپس به پهلوي چپ خوابيد.
۲-هنگام خوابيدن بايد روي شكم را پوشاندو گرم نگه داشت(چون باعث تجمع حرارت وهضم بهتر غذا مي شود.
۳-به پشت خوابيدن به علت تجمع ترشحات دماغي در منافذ مربوط به آن موجب عوارض متعدد مانند بي خوابي ،كابوس،درد پشت و…. ميشود.
۴-از خوابيدن دايم بر روي صورت نيز بايد اجتناب كرد،زيرا موجب كاهش جريان خون در پوست صورت ميشود و تغذيه پوست را مختل ميكند.تكرار اين رفتار ميتواند سبب چين و چروك صورت شود.
۵-خواندن كتاب باعث رفع برخي از بي خوابيها ميشود.
۶-مالش براي بي خوابي ناشي از خستگي مناسب است.

ا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *