اثر تغذيه در مراقبت از پوست

مراقبت از پوست به رژيم غذايي خوب ، آب زياد ،هواي تازه ، ورزش ،خواب كافي و دور بودن از ناراحتي هاي عصبي احتياج دارد.استفاده از مواد چربي زياد و مواد قندي فراوان و نيز نوشيدن مواد محرك مانند قهوه و چاي پر رنگ براي پوست مضر است.سيگار كشيدن و نوشيدن مشروبات الكلي هم بر روي پوست تاثير مي گذارد و به آن صدمه مي زند.در روز سه وعده غذاي كامل لازم است .اگر شخصي مي خواهد وزنش را كم كند ،نبايد خوردن گوشت و مواد پروتئيني را كاهش دهد ، بلكه فقط بايد مقدار خوراك را تقليل دهد واز مواد شيريني و نشاسته اي بپرهيزد .از كم و زياد كردن وزن به طور مرتب بايد پرهيز كرد زيرا كه اين عمل نيز مانند آفتاب باعث چروك پوست مي شود .هنگام افزايش وزن ، پوست كشيده ميشود و اين خود باعث صدمه زدن به الياف ارتجاعي لايه داخلي پوست ميگردد.به هنگام كم شدن وزن ، پوست هميشه نميتواند مانند فنر به حالت و شكل اوليه خود باز گردد، زيرا به تدريج الياف ارتجاعي پوست اين خاصيت خود را از دست ميدهند و در نتيجه پوست شل و دچار چين و چروك مي گردد. به خصوص اگر اين از دست دادن وزن بدن خيلي سريع و زياد باشد، گاهي باعث ميشود علاوه بر چروك خوردگي ، شيارها و خراشهايي بر روي پوست باقي بماند .

عامل موثر ديگر در تغيير شكل پوست لايه هاي چربي است .اين لايه ها مشتقيما در زير پوست قرار دارندو پوست را از عضلات زيرين و استخوانها جدا ميسازند و همانند بالشتكي پوست را از صدمات خارجي محافظت ميكنند.اين لايه ها غدد چربي دارند و وسيله اي هستند كه ويتامينهاي قابل حل در چربي مانند ويتامينهاي A و D و E را به پوست ميرسانند.از دست رفتن چربي به علت رژيم غذايي سخت يا بيماري باعث تغيير شكل و چروك شدن پوست ميشود.

از مسائل مهم در رژيم غذايي نوشيدن مقدار كافي آب است.حداقل روزانه هشت تا ده ليوان آب و مايعات ديگر بايد نوشيده شود. اين مايعات اگر به صورت آبميوه يا شير باشد مفيد است. به هر حال پوست بدن و صورت احتياج به رطوبت و آب دارد و هر چه مايعات زيادتر نوشيده شود پوست با طراوت تر مي گردد و باعث مي شود كليه ها سموم بدن را دفع كنند.

با قرار دادن روغن هاي مايع در رژيم غذايي روزانه نيز ميتوان پوست را با نشاط و براق نمود.روغن هاي مايع مانندروغن زيتون و روغن ماهي بسيار مفيد و لازم هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *